Cera trądzikowa nie jest wcale tak trudna do opanowania, jak początkowo mogłoby się to nam wydawać. Stawia przed nami jednak spore wyzwania, zwłaszcza że bywa często mylona z cerą tłustą. Czas więc dowiedzieć się, jak ją rozpoznać i jak pielęgnować.
Jak zyskać pewność, że mamy cerę trądzikową?
Choć cera trądzikowa i tłusta mają wiele cech wspólnych, rozpoznanie tej pierwszej nie powinno być trudne. Mówimy o niej przede wszystkim wtedy, gdy niedoskonałości, z którymi musimy walczyć, występują dłużej niż przez dwa miesiące często przybierając formę przewlekłych zmian ropnych. Jej znakami rozpoznawczymi są również bolesne wypryski w różowym i czerwonym kolorze, wypukłe zaskórniki, rozszerzone pory oraz obecność wyprysków nie tylko na twarzy, ale również na miejscach takich, jak dekolt, ramiona i plecy. Skóra osób z cerą trądzikową często przetłuszcza się, ma też tendencję do błyszczenia się. Nieustannie widoczna jest też nadprodukcja sebum.
Cera trądzikowa – co robimy źle?
Choć robimy wszystko, aby nasza twarz wyglądała jak najlepiej, wiele generowanych przez nią problemów ma swoje źródło w błędach, które sami popełniamy. Najpoważniejszy wiąże się z tym, że zapominamy, jak duże znaczenie dla tego rodzaju cery ma odpowiednia dieta. Nietrudno się domyślić, że cera trądzikowa nie toleruje najlepiej cukru. Wiele osób nie jest jednak świadomych tego, że problemem mogą okazać się także fast foody, alkohol, papierosy oraz kawa. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie z diety każdego ze wskazanych składników, dobrym pomysłem może być jednak samo ich ograniczenie.
Niestety, niewłaściwa dieta nie jest jedynym błędem, który zdarza się nam popełniać. Do tych, które mogą mieć szczególnie poważne konsekwencje zalicza się również:
- Stosowanie silnie oczyszczających preparatów, które wysuszają skórę
- Próby samodzielnego wyciskania krostek i wyprysków
- Pocieranie twarzy brudnymi rękami i drapanie zmian skórnych.
Cera trądzikowa – najważniejsze zalecenia
Kluczem do prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej jest jej oczyszczanie. To właśnie w czasie jego trwania dochodzi do usuwania z powierzchni skóry bakterii i sebum. To jedna z tych czynności, których nie wolno pomijać. Warto też pamiętać o tym, że oczyszczanie wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sprawdzą się te, których działanie oczyszczające jest uzupełnione o właściwości ściągające i regulujące. Przed ich zakupem dobrze zawsze upewnić się, że mamy do czynienia z kosmetykami z odpowiednim składem. Te z dodatkiem alkoholu mogą przynieść więcej strat niż korzyści.
Ważną czynnością pozostaje także regularne usuwanie łuszczącego się martwego naskórka. Czynność tę można wykonać sięgając po różnego rodzaju kosmetyki, o największej skuteczności wspomina się jednak w kontekście peelingów. Te najbardziej klasyczne, bazujące na drobinkach, nie zawsze sprawdzają się dobrze. Bardzo często prowadzą do pogorszenia struktury skóry, rozprzestrzeniają też stan zapalny na całej twarzy. Lepszą opcją jest złuszczanie enzymatyczne i to właśnie ono powinno zainteresować nas w pierwszej kolejności.