Co można zrobić z książek? Rzeźby i dekoracje

Książki służą do czytania i kwestia ta nie należy do budzących wątpliwości. Czy jednak nie ma dla nich żadnych innych zastosowań? Okazuje się, że zarówno te uszkodzone, nagryzione przez ząb czasu i zniszczone przez maluchy, jak i nowe, mogą być elementem różnego rodzaju fantastycznych dekoracji. Jak zatem wykorzystać je niezgodnie z przeznaczeniem, ale w sposób, o którym można powiedzieć z przekonaniem, że cieszy oczy? Sposobów jest co najmniej kilka.

Dekoracje z książek – regał inny niż wszystkie

Jeśli sam pomysł, aby zdejmować książki z regału wydaje nam się co najmniej dziwny, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy wygląd regału nie może być dekoracją sam w sobie. Cel ten można osiągnąć na co najmniej kilka sposobów. Jedną z najciekawszych metod pozwalających na uczynienie z regału wyjątkowej przestrzeni, jest poukładanie książek zgodnie z kolorami okładek. Mogą być one ustawione od najjaśniejszych do najciemniejszych, tak naprawdę jednak każde zastosowane przez nas kryterium będzie się sprawdzać jednakowo dobrze. W zależności od przyjętej przez nas strategii układania regał może nie tylko harmonizować aranżację wnętrza, ale również wybijać się na tle innych mebli stając się sercem pomieszczenia.

Jeśli chcemy wykorzystać książki na regale jako dekoracje, zwracajmy też uwagę na ich rozmiary. Guże albumy pięknie prezentują się po bokach, fantastycznie wyglądają jednak również książki o imponujących rozmiarach ułożone w stos. Ustawienie książek zgodnie z ich rozmiarami ma także korzyści praktyczne. Regał sprawia wrażenie bardziej przejrzystego, a tym samym łatwiej można znaleźć na nim to, co w danym momencie jest nam najbardziej potrzebne.

Książki wykorzystywane w mniej konwencjonalny sposób

Dekoracje wykonywane z wykorzystaniem książek niejednokrotnie są w stanie rozwiązywać problemy, o których do tej pory myśleliśmy, że zwyczajnie nie możemy się z nimi uporać. Tak jest choćby wtedy, gdy w naszej minimalistycznej sypialni nie ma szafki nocnej. Jej obecność przydaje się choćby po to, aby nie kłaść czytanej przed snem książki bezpośrednio na podłodze. Nie każde dostępne w sprzedaży rozwiązanie podoba nam się jednak tak samo. Dlaczego więc nie mielibyśmy ułożyć samych książek w stos? Jeśli na jego górze umieścimy szklany lub drewniany blat, efekt końcowy będzie znakomity, książki zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniem, a my zyskamy szafkę nocną w stylu zero waste.

Innym nietypowym rozwiązaniem, które spodoba się nie tylko zwolennikom minimalizmu, jest uczynienie z uszkodzonych już książek dekoracji… zwisającej z sufitu. Jeśli z sufitu zwisać będą stare książki i niewielkie żarówki, uzyskamy jeden z najbardziej niezwykłych pomysłów na oświetlenie, jakie dane nam było spotkać. To idealny pomysł na urządzenie sufitu w minimalistycznej sypialni, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w podobny sposób urządzić również gabinet.

Jeśli nietypowe dekoracje z książek nie są czymś, co chcemy oglądać na stałe, przetestujmy najpierw książkową choinkę. Choinka ze starych egzemplarzy książek może zostać przyozdobiona łańcuchem lub zestawem lampek. Jej wielkość zależy tylko od nas, nic też się nie stanie, jeśli po okresie świąteczno-noworocznym konstrukcja zostanie rozebrana a książki powrócą na półki.

Dodaj komentarz