Dezynfekcja na co dzień – jak robić to prawidłowo

Dezynfekcja ma na celu zredukowanie liczby wirusów i drobnoustrojów występujących na dłoniach i innych powierzchniach do bezpiecznego poziomu. Nie prowadzi do całkowitego zniszczenia patogenów i ich form przetrwalnikowych – temu służy sterylizacja. Dezynfekcja w znacznym stopniu unieszkodliwia jednak wirusy, bakterie czy grzyby, pozostawiając skórę, przedmioty codziennego użytku, meble, urządzenia, podłogi i ściany odpowiednio zabezpieczone. W przypadku każdej z tych powierzchni sięga się po odpowiednie preparaty i metody.

Jak poprawnie przeprowadzić dezynfekcję w warunkach domowych i poza czterema ścianami? Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak prawidłowo dezynfekować skórę i inne powierzchnie, by uchronić siebie i swoich najbliższych przed patogenami. Poznasz też kilka rozwiązań, które są skuteczne, a zarazem naturalne i ekologiczne.

Prawidłowa dezynfekcja skóry krok po kroku

Przestrzeganie zasad higieny stało się w dobie koronawirusa jeszcze istotniejsze niż zwykle. Nasze zdrowie może uchronić m.in. częste i dokładne mycie rąk. Ważna jest również dezynfekcja dłoni, szczególnie gdy nie ma się dostępu do mydła i ciepłej wody. Ręce warto dezynfekować w podróży, na spacerze, w sklepie i w innych miejscach publicznych, używając do tego celu preparatów na bazie alkoholu (stężenie nie może być niższe niż 60%).

Jak skutecznie dezynfekować ręce?

  1. Nanieś na dłonie środek dezynfekujący w takiej ilości, by skóra była całkowicie zwilżona.
  2. Pocieraj o dłonie, rozprowadzając preparat po całej ich powierzchni.
  3. Pocieraj wnętrzem prawej ręki o część grzbietową lewej dłoni i na odwrót.
  4. Zapleć palce i pocieraj o siebie wewnętrznymi częściami rąk.
  5. Pozostawiając palce splecione, pocieraj górną część palców prawej dłoni o wewnętrzną część palców lewej dłoni i odwrotnie.
  6. Pocieraj kciuk prawej dłoni wewnętrzną częścią lewej ręki ruchem obrotowym. Zmień ręce i powtórz czynność.
  7. Opuszkami palców prawej dłoni, ruchem okrężnym, pocieraj wewnętrzne zagłębienie w lewej dłoni i na odwrót.
  8. Poczekaj na całkowite wyschnięcie preparatu – ręce będą już zdezynfekowane.

Przed dezynfekcją rąk pamiętaj, że:

  • Na dłoniach nie powinno być biżuterii – trudno usunąć bakterie spod pierścionków.
  • Ręce muszą być suche.
  • Dłonie o krótko przyciętych paznokciach dezynfekuje się najszybciej i najprościej. Dłuższe paznokcie wymagają dodatkowego mycia szczoteczką albo dokładnego, ręcznego wymywania zanieczyszczeń spod każdego paznokcia osobno.

Uwaga – dezynfekcja oprócz a NIE zamiast mycia rąk

Dezynfekcja rąk nie powinna zastępować ich dokładnego mycia. Lepsze rezultaty przynosi jako wsparcie codziennej, łazienkowej ochrony przed wirusami i bakteriami. Pamiętaj, że zbyt częsta dezynfekcja dłoni może prowadzić do podrażnień i osłabiać naturalną odporność. Jeżeli masz dostęp do ciepłej wody i mydła, wykorzystaj je do ochrony przed wirusami i bakteriami, zostawiając płyny i żele do dezynfekcji rąk na okazje, kiedy umycie rąk jest niemożliwe albo bardzo utrudnione. Nie zapominaj też o ostrożności podczas nakładania środków na bazie alkoholu na skórę – nie aplikuj ich na zadrapania i ranki.

Zadbaj o nawilżenie skóry – wzmocnisz ochronę przed patogenami

Środki do dezynfekcji rąk mogą przesuszać skórę. Dzieje się tak, gdy stosuje się je zbyt często i kiedy ich składy są zdominowane przez sztuczne dodatki. Nadmierne używanie środków dezynfekujących przesusza dłonie, a to z kolei osłabia naturalną barierę ochronną skóry i sprzyja powstawaniu uszkodzeń naskórka. Aby temu zapobiec, warto zachować umiar w stosowaniu preparatów na bazie alkoholu, wybierać produkty wzbogacone naturalnymi składnikami nawilżającymi, a w codziennej pielęgnacji nie zapominać o nawilżaniu i regenerowaniu skóry z pomocą balsamów i kremów do rąk – im prostsze składy, tym lepiej. Na noc warto zastosować intensywniejsze kuracje naprawcze.

Środki do dezynfekcji dłoni – jakie składy będą najlepsze?

Standardowo w preparatach do dezynfekcji, oprócz alkoholu, wykorzystuje się konserwanty (np. disodium EDTA), karbomer, PEG-i lub PPG-i, humektanty (substancje nawilżające), a czasem także barwniki i substancje zapachowe. Przed nadmiarem wirusów i drobnoustrojów można zabezpieczyć się jednak również bez zbędnej chemii.

Dobre środki antybakteryjne i żele do dezynfekcji rąk powinny mieć krótkie składy. Pożądane stężenie alkoholu, gwarantujące skuteczne działanie, to minimum 60%. Z ich pomocą dezynfekcja na co dzień będzie wystarczająco skuteczna. Aby należycie chronić się przed patogenami, a zarazem nie szkodzić skórze, warto wybierać żele i płyny do dezynfekcji rąk o odpowiedniej zawartości alkoholu, a zarazem wzbogacone nawilżającymi składnikami o naturalnym pochodzeniu, np. aloesem czy pantenolem.

Pamiętaj – im bliższe naturze składy, tym mniejszy wpływ stosowania środków dezynfekujących na zdrowie i otaczającą nas przyrodę. Dbanie o bezpieczeństwo swoje i najbliższych może iść w parze z ekologią.

Część naturalnych środków do dezynfekcji nadaje się tylko do nakładania na skórę albo do stosowania wyłącznie na blaty, podłogi czy przedmioty codziennego użytku. Niektóre preparaty są jednak wielofunkcyjne, dlatego można używać ich zarówno do dezynfekowania rąk, jak i powierzchni. To rozwiązania uniwersalne, zgodne z duchem less waste – dzięki nim masz mniej opakowań do wyrzucenia.

Dezynfekcja powierzchni – o czym trzeba pamiętać?

Chcąc zabezpieczyć powierzchnię konkretnym środkiem dezynfekującym, postępuj zgodnie z zalecaniami producenta. Nanieś na blat, klamkę czy klawiaturę taką ilość preparatu, o jakiej mowa w ulotce czy na etykiecie. Po aplikacji odczekaj dokładnie tyle czasu, ile zalecono na opakowaniu.

Jakie powierzchnie warto dezynfekować?

  • włączniki świateł
  • uchwyty
  • klamki
  • poręcze
  • drzwi
  • biurka
  • krzesła
  • klawiatury
  • smartfony
  • klucze
  • inne przedmioty codziennego użytku
  • sprzęty łazienkowe
  • podłogi

Po zaaplikowaniu preparatu dezynfekowana powierzchnia powinna być wizualnie mokra, aby środek nie odparował zbyt szybko i zdążył skutecznie zadziałać. Spryskuj przedmioty i blaty sprayami do dezynfekcji z odległości 20-30 cm. Przed dezynfekcją wyczyść zabrudzone i zatłuszczone powierzchnie, używając środków myjących i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. W celu lepszego rozprowadzenia środków do dezynfekcji przedmioty i meble można przetrzeć zwilżoną ściereczką spryskaną preparatem.

Środki do szybkiej dezynfekcji powierzchni – z alkoholem lub bez

Produkty takie jak spraye do dezynfekcji, chusteczki nasączone roztworem albo skoncentrowane preparaty do rozrabiania mają krótki czas działania i łatwo się nimi posługiwać na co dzień. Nadają się do szybkiego zdezynfekowania mniejszych przedmiotów czy sprzętów.

Uwaga: Produkty do szybkiej dezynfekcji z alkoholem mogą uszkadzać niektóre powierzchnie wrażliwe na działanie tej substancji. Nie zaleca się ich stosowania np. na przedmioty pokryte farbą.

Do dezynfekcji mniejszych powierzchni można wykorzystać również preparaty bezalkoholowe. Na to, by zaczęły działać, należy dłużej zaczekać niż w przypadku produktów do szybkiej dezynfekcji, ale za to nie mają negatywnego wpływu na dezynfekowaną powierzchnię i charakteryzują się przyjemniejszym zapachem. Substancją czynną w przypadku takich łagodnych preparatów może być np. kwas mlekowy o właściwościach antybakteryjnych. Tego typu środki poleca się m.in. do dezynfekowania zabawek dziecięcych.

Płyny do dezynfekcji podłóg – jakie wybrać i jak je stosować?

Do dezynfekowania podłóg nie używa się środków na bazie alkoholu. Zamiast nich wykorzystuje się płyny o właściwościach czyszczących i odświeżających. Standardowe preparaty zawierają chlor, ale ten składnik nie nadaje się do mycia wszystkich powierzchni, a jego działanie nie jest obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Na rynku dostępne są na szczęście bezpieczniejsze, naturalne środki czystości o właściwościach antybakteryjnych. Zamiast chloru zawierają łagodne substancje myjące i odświeżające, które pomagają pozbyć się nadmiaru drobnoustrojów, a zarazem wyczyścić zabrudzenia z podłogi.

Prawidłowa dezynfekcja pomaga zapobiegać wirusowym i bakteryjnym infekcjom oraz rozprzestrzenieniu się innych chorób. Wiedząc, po jakie środki dezynfekujące sięgnąć i jak je stosować, chronisz siebie i swoich bliskich jeszcze skuteczniej. Dzięki powyższemu poradnikowi zapamiętasz wszystkie najważniejsze zasady profilaktyki przeciwwirusowej i antybakteryjnej, by dbać o bezpieczeństwo w domu i wszędzie, dokąd się udasz. Masz szansę zatroszczyć się przy tym o środowisko, wybierając produkty o prostych, naturalnych składach.

Dodaj komentarz