Jak zadbać o włosy i przywrócić im zdrowy wygląd? Coraz częściej słyszymy o tym, że zdecydowaną większość naszych problemów mogą rozwiązać kosmetyki, w których składzie spotykamy proteiny, emolienty oraz humektanty. Nie wystarczy jednak, że przeanalizujemy skład szamponu lub odzywki i upewniwszy się o ich obecności zdecydujemy o zakupie kosmetyku. Kluczem do sukcesu okazuje się utrzymanie ich właściwej równowagi. Równowaga PEH to pojęcie nowe, warto więc poświęcić mu chwilę uwagi.
Równowaga PEH – próba definicji
Równowaga PEH jest najczęściej opisywana jako dostarczanie włosom protein, emolientów i humektantów przy założeniu, że proces ten będzie się odbywał w przemyślany sposób. Chcąc ją zachować musimy więc pamiętać o znaczeniu, jakie ma ich odpowiedni wybór, a także o tym, że powinny być one zbilansowane we właściwy sposób.
Rola protein w pielęgnacji włosów
Proteiny są białkami prostymi powstającymi z aminokwasów. To właśnie one są naturalnym budulcem włosów, nic więc dziwnego, że bez trudu uzupełniają niewielkie ubytki, do jakich dochodzi w ich strukturze. One też sprawiają, że włosy posiadają zdrową objętość, mają blask i sprawiają wrażenie pełnych życia. To właśnie proteiny wzmacniają też skręt włosów. Proteiny obecne w kosmetykach pielęgnacyjnych to przede wszystkim jedwab i kolagen, choć pojawiają się w nich również elastyna, keratyna oraz białka pszenicy. Niestety, ich nadmiar może być równie niekorzystny co niedobór, o czym szczególnie powinny pamiętać te osoby, których włosy są niskoporowate. Nadmiar protein niejednokrotnie przyczynia się choćby do utraty przez nie objętości.
Emolienty i ich rola w pielęgnacji włosów
Emolienty nie są budulcem włosów, są jednak dla nich wcale nie mniej ważne niż proteiny. To właśnie o nich mówi się, że zapewniają włosom ochronną otoczkę, a jednocześnie zapobiegają utracie przez nie wody. Co więcej, sprawdzają się znakomicie, gdy włosy wymagają ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym zwłaszcza przed promieniowaniem UV. Emolienty stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych są odpowiedzialne przede wszystkim za to, aby włosy zyskały gładkość i miękkość. Przyczyniają się jednak również do tego, że końcówki – mimo że są osłabione – nie puszą się i nie rozdwajają. Najczęściej emolientami są oleje, w tym zwłaszcza popularny już od lat olej arganowy i kokosowy. W kosmetykach pojawiają się jednak również masła, woski, silikony i parafina również pełniąc tego rodzaju funkcje. Tak samo, jak w wypadku protein, należy bacznie obserwować włosy, aby mieć pewność, że emolienty nie trafiają na nie w nadmiarze. Może o tym świadczyć ich obciążenie i przyklapnięcie.
Humektanty i ich rola w pielęgnacji włosów
O ile proteiny i emolienty są składnikami kosmetyków, o których każdy z nas coś już słyszał, o tyle humektanty jawią się nam często jako rozwiązania dość tajemnicze. Warto więc wyjaśnić, że są one substancjami higroskopijnymi, które odpowiadają najpierw za przyciąganie cząsteczek wody, a następnie także za proces magazynowania ich we włosach. Przeważnie nie mają dużych rozmiarów, dzięki czemu z łatwością wnikają we włosy, można więc z powodzeniem stosować je właśnie po to, aby regulować właściwy poziom ich nawilżenia. Oczywiście, również one nie mogą być stosowane w oderwaniu od emolientów i protein. Jeśli pojawiają się kosmetykach pielęgnacyjnych w zbyt dużej liczbie, skutkiem ubocznym jest zwykle zarówno nadmierne napięcie, jak i suchość skóry. Najpopularniejszym humektantem jest mocznik, rolę tę pełni jednak również kwas hialuronowy, gliceryna, aloes oraz miód. O ich niedoborze świadczy zwykle suchość i słabość włosów. Z kolei skłonność do puszenia się i plątania może być sygnałem świadczącym o tym, że równowaga PEH została naruszona.