Kilka zasad jak generować mniej śmieci

Czy jesteśmy w stanie przyczynić się do mniejszego zanieczyszczenia naszej planety? Nie powinniśmy mieć co do tego najmniejszych nawet wątpliwości. Tylko od nas zależy to, ile śmieci generujemy. Co więcej, produkowanie ich w mniejszej liczbie może być zadaniem znacznie prostszym niż początkowo się nam to wydawało. Od czego zacząć?

Zakupy z własną reklamówką

Kiedy przyczyniamy się do generowania największej liczby odpadków? Okazuje się, że stajemy się zagrożeniem dla naszej planety w tym samym momencie, w którym wybieramy się na zakupy. Dziś możemy udać się do sklepu z pustymi rękami nie obawiając się o to, że nie będziemy w stanie nic kupić. W sklepach nie brakuje kolorowych reklamówek, woreczków foliowych i opakowań na pojedyncze produkty. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że zakupy są wygodniejsze. Z całą pewnością jednak nie są najlepszą opcją, gdy zależy nam na tym, aby śmieci wokół nas było jak najmniej. Jeśli więc chcemy produkować ich mniej, zacznijmy od wizyt w sklepie z własną torbą na zakupy. Dziś można bez trudu kupić torby materiałowe prezentujące się na tyle dobrze, że mogą być dodatkiem do każdej kreacji. Producenci prześcigają się zresztą w oryginalnych pomysłach sprawiających, że materiałową siatkę na zakupy zawsze można mieć pod ręką.

Mniej plastiku, mniej śmieci

Bez względu na to, czy kupujemy produkty do domu, czy też spożywcze, zwracajmy uwagę na obecność plastiku. Przez lata można było odnieść wrażenie, że ich kolorowe opakowanie jest ważniejsze nawet od zawartości i to właśnie ono przesądza o naszym wyborze. Dziś możemy już zaobserwować odchodzenie od tego trendu, nie wszyscy sprzedawcy zdecydowali się jednak na rozstanie z plastikiem. Na szczęście, możemy być bardziej proekologiczni niż oni. Nie stracimy wcale, jeśli będziemy sięgać po owoce i warzywa sprzedawane luzem oraz po herbatę, której każda saszetka nie jest owinięta w plastikową folię. Produkty, które kupimy, nie będą z tego tytułu mniej wartościowe, a planeta tylko zyska na tego rodzaju podejściu stosowanym przez nas.

Weź swój kubek

O walce z jednorazowymi reklamówkami powiedziano już wiele i zdecydowana większość z nas chętnie do niej dołącza. Jak jednak podchodzić do jednorazowych kubków, talerzyków i opakowań na wynos? Warto pamiętać, że one również nie służą naszej planecie. I w tym przypadku dobrze jest pamiętać o tym, że wcale nie jesteśmy pozbawieni alternatywnych, sprawdzonych rozwiązań, które mogą okazać się znacznie lepszą opcją. Przykładem są choćby solidne choć lekkie kubki jednorazowe. W tym miejscu warto podkreślić też, że rośnie liczba lokali, które premiują osoby odwiedzające je z własnym kubkiem do kawy. Także kupowanie wody w plastikowej butelce ma dziś alternatywę. Butelki z filtrem nie są wcale drogie, a ich znakiem rozpoznawczym jest doskonała wytrzymałość.

Recykling zawsze na plusie

Mówiąc o decyzjach konsumenckich, które mogą przyczynić się do generowania mniejszej ilości śmieci, warto wspomnieć także o uważnym analizowaniu informacji znajdujących się na opakowaniach. Często możemy dowiedzieć się z nich, z jakich materiałów został wyprodukowany dany produkt, a także – co stanie się z nim, gdy wykorzystamy go już. Zastanówmy się zatem nad tym, czy sami nie powinniśmy promować odpowiedzialnych decyzji producentów. Można to robić na wiele sposobów, choćby sięgając przede wszystkim po te rozwiązania, które powstały dzięki recyklingowi.

Dodaj komentarz