Olej z pestek malin – zastosowanie w pielęgnacji

Gdybyśmy chcieli wskazać na ten naturalny składnik produktów kosmetycznych, który cieszy się obecnie szczególnie dużą popularnością, z pewnością byłby to olej z pestek malin. Uwagę zwraca zarówno jego brunatno-żółty odcień, jak i owocowy zapach. To jednak przede wszystkim jego właściwości sprawiają, że cieszy się rosnącą popularnością przypadając do gustu nawet szczególnie wymagającym użytkownikom.

Olej z pestek malin – co warto wiedzieć?

Olej z pestek malin wykorzystywany przez producentów kosmetyków jest tłoczony na zimno. Taki sposób jego pozyskiwania przyczynia się do tego, że nie musimy obawiać się utraty jego najbardziej charakterystycznych składników. Zachowanie ich ma ogromne znaczenie, bo przyczyniają się one do zapewnienia olejowi z pestek malin nietuzinkowych właściwości.

Analizując jego skład warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obecność w nim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mamy przy tym do czynienia zarówno z kwasami tłuszczowymi Omega-3, jak i Omega-6. O ich ogromnym znaczeniu dla organizmu mówi się już od lat. Nie bez znaczenia okazuje się przy tym szereg korzyści, jakie są w stanie nieść skórze. Wzmacniają barierę hydrolipidową, a do tego zatrzymują w niej wilgoć, co jest szczególnie ważne dla osób mających cerę skłonną do przesuszania się.

Także kwas elagowy obecny w oleju z pestek malin wpływa na uznanie, jakim się on cieszy. Kwas ten nie tylko spowalnia procesy rozkładu kolagenu, ale również wzmacnia jego włókna. Olej z pestek malin, dzięki bogactwu witamin, jest też wyjątkowo skutecznym antyoksydantem. Można to docenić zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy walka z wolnymi rodnikami okazuje się być wyjątkowo trudna.

Komu przyda się olej z pestek malin?

Olej z pestek malin jest rozwiązaniem uniwersalnym. Nie zapycha przy tym porów, zalicza się więc do dość wąskiej grupy rozwiązań, po które mogą sięgać osoby zmagające się z problemami generowanymi przez cerę tłustą i skłonną do trądziku. Można na niego liczyć także podczas pielęgnacji wymagającej cery wrażliwej, skłonnej do podrażnień, a nawet – alergicznej.

Jak wykorzystywać olejek z pestek malin?

Niektóre oleje znane są nie tylko z tego, że mogą poprawić wygląd naszej skóry, ale również z tego, że korzystanie z nich wymaga nie lada umiejętności. Na szczęście, w przypadku tego, który powstaje z wykorzystaniem pestek malin, nie ma mowy o takim problemie. Jego konsystencja jest nie tylko lekka, ale również aksamitna. Mamy też do czynienia z rozwiązaniem, które jest łatwo absorbowane przez skórę. Nie powoduje podrażnień, nie ma więc żadnych przeciwwskazań do tego, aby stosować go bezpośrednio na skórę jako samodzielny kosmetyk.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby łączyć go z innymi kosmetykami. Olejek z pestek malin sprawdza się znakomicie w zestawieniu z hydrolatami. Może być jednak znakomitym dodatkiem także do balsamu do ciała, a nawet – maski do włosów. Można też łączyć go z innymi olejami. Najczęściej wspomina się o nim w kontekście pielęgnacji skóry twarzy, dekoltu oraz szyi, jest jednak także doskonałym olejkiem do masażu całego ciała. Powszechnie wykorzystywany jest też do olejowania włosów oraz jako dodatek do balsamów i kosmetyków peelingujących.

Dodaj komentarz