Grzać czy nie grzać

Awatar użytkownika
Madlen
Zawodowiec
Data: 17 paź 2009, 11:39

Grzać czy nie grzać

Postautor: Madlen » 06 lut 2012, 12:21

To temat częstych sporów czy rozgrzewać auto w zimę czy nie ?
Czy najpierw odgarniamy śnieg, skrobiemy szyby, a dopiero odpalamy samochód i od razu odjeżdżamy? A może najpierw odpalamy samochód i pozwalamy mu się grzać, a w między czasie zajmujemy się odśnieżaniem ? jakie jest Wasze zdanie.

Awatar użytkownika
atena600
Prawa Ręka Boga
Data: 16 gru 2009, 17:58

Re: Grzać czy nie grzać

Postautor: atena600 » 08 lut 2012, 20:12

Stare auta ( tak słyszałam )powinno się rozgrzać aby olej silnikowy trochę się "rozrzedził" zbyt szybki odjazd może źle wpłynąć na silnik (początkowa praca na sucho - zimny olej)
Nowe auta może to już nie ma aż takiego znaczenia , lecz dokładnie trzeba zapytać się lepszych fachowców niż ja "puch marny" :mrgreen:

Blacha
Fanatyk
Data: 17 lis 2013, 18:02

Grzać czy nie grzać

Postautor: Blacha » 10 mar 2018, 22:52

atena600 pisze:Stare auta ( tak słyszałam )powinno się rozgrzać aby olej silnikowy trochę się "rozrzedził" zbyt szybki odjazd może źle wpłynąć na silnik (początkowa praca na sucho - zimny olej)
Nowe auta może to już nie ma aż takiego znaczenia , lecz dokładnie trzeba zapytać się lepszych fachowców niż ja "puch marny" :mrgreen:

Atena600, tak było dawniej. Technologia produkcji olejów silnikowych poszła do przodu i teraz masz do wyboru cały wachlarz olejów o różnym poziomie lepkości. Poziom lepkości jest tym na co się mówi rzadki albo gęsty olej. Do swojego silnika na sezon zimowy wlałem olej w pełni syntetyczny Shell Helix Ultra 5W-40. Czyli taki, który nie potrzebuje chwili na rozgrzanie silnika aby się rozrzedził, ponieważ to olej o niskiej gęstości, co w praktyce działa w ten sposób, że na zimnym silniku ma "rzadką" konsystencję - symbol 5W i w efekcie szybciej przemieszcza się do górnej części silnika i spływa z powrotem w dół. Natomiast na rozgrzanym przechodzi w nieco gęściejszą postać czyli tą oznaczoną symbolem 40. Oprócz tego Shell Helix, jest olejem, który chroni silnik przed zużyciem oraz korozją, oczyszcza silnik ze szlamu, który pozostawiają oleje gorszej jakości i posiada niski topień odparowania - w praktyce oznacza to, że go najzwyczajniej nie ubywa i nie trzeba uzupełniać poziomu podczas eksploatacji.

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Data: 17 paź 2009, 23:10

Grzać czy nie grzać

Postautor: wipstudio » 14 mar 2018, 5:22

Wedle przepisów nie wolno stać z włączonym silnikiem dłużej niż minutę :facepalm: więc :)