Dokarmianie ptaków- nasiona czy zboże?

Awatar użytkownika
atena600
Prawa Ręka Boga
Data: 16 gru 2009, 17:58

Postautor: atena600 » 10 gru 2010, 11:36

Kochani dokarmianie ptaków w okresie zimowym jest dla nich pomocą, a nawet przeżyciem w tak trudnych warunkach więc pamiętajmy i mądrze dokarmiajmy nasze ptactwo.

W polskich warunkach podstawowe rodzaje karmy dla ptaków to:
nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik – zjadane przez sikory, wróble oraz łuszczaki, np. dzwońce, zięby, grubodzioby, gile,
niesolone słonina, łój lub smalec – dla sikor, dzięciołów, kowalików,
nasiona zbóż (owsa, prosa itp.) – dla trznadli,
orzechy – dla sikor, dzięciołów, kowalików,
mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.),
owoce: jabłka, jarzębina, rodzynki
–przede wszystkim z rodziny drozdowatych, jak kos i kwiczoł,
drobne kawałki pieczywa, nie spleśniałe.

Zasady dokarmiania
Karmnik powinien być regularnie oczyszczany z zalegających resztek jedzenia i odchodów, gdyż ich pozostawienie może sprzyjać szerzeniu się wśród dokarmianych ptaków chorób zakaźnych.
Karmnik powinien mieć taką konstrukcję, aby chronił karmę przed zawilgoceniem (przed deszczem i śniegiem).
Karma musi być zawsze świeża, nie zepsuta, nigdy nie solona. Jeżeli nie jest od razu zjadana, należy ją często zmieniać, np. słonina po upływie 2 tygodni jest już zjełczała. Pieczywo należy stosować tylko uzupełniająco, nie jako karmę podstawową.
Karmnik powinien być umieszczony z dala od krzewów czy innych miejsc stanowiących dobrą kryjówkę dla kotów polujących na ptaki, a równocześnie zapewniać ptakom nieskrępowany dostęp i drogę ucieczki. Zawieszenie karmnika na drucie lub postawienie go na słupie z drucianym kołnierzem ochronnym zainstalowanym od dołu pomoże zapobiegać atakom drapieżników. Nietypowe karmniki typu siatka należy wieszać w miejscach osłoniętych, np. na ganku, pod okapem, na gałęzi samotnego świerka.

Rodzaje karmników

Platforma z daszkiem, najczęściej drewniana, pozbawiona ścian, zazwyczaj umieszczona na ok. 2 m palu wbitym w ziemię.
Pionowa przezroczysta tuba, z otworami, przez które ptaki wyciągają nasiona. W miarę wyjadania zawartość sama obsuwa się w dół. Bywa wykonana z surowców wtórnych.
Wisząca siatka wypełniona ziarnami czy orzechami, sypkimi lub zlepionymi tłuszczem w kulę.
Karmnik w kształcie dzwonu, np. zrobiony z doniczki zawieszonej do góry dnem i wypełnionej tłuszczem i nasionami.

Obrazek

Napiszcie czy dokarmiacie i jakie ptaki przylatują do waszych karmników.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Re: Dokarmianie ptaków

Postautor: mariuszmistrz » 10 gru 2010, 22:33

ptaki dokarmiałem chodząc do podstawówki, teraz po pierwsze nie mam czasu, po drugie nie jest to potrzebne. Mieszkam na wsi, a ptaki korzystają z paszy dla drobiu, więc nie biedują. Tak więc jeśli już wystawiam karmnik z karmą, to tylko po to by zrobić ciekawe zdjęcia w malowniczej scenerii.

Awatar użytkownika
beataccuk
Prawa Ręka Boga
Data: 11 paź 2009, 12:40

Postautor: beataccuk » 11 gru 2010, 8:20

Dokarmiam ptaki, nie wieszam takich ładnych karmników, ale zawsze znajdę sposób żeby pomóc skrzydlatym zwierzątkom.

Awatar użytkownika
korkociąg
El Postinio
Data: 16 sie 2009, 19:09

Postautor: korkociąg » 12 gru 2010, 22:50

Ja tam nie dokarmiam, i mam tak jak mario, mieszkam na wiosce tzn osiedlu i na pobliskich działkach ludzie chodują jakieś kury świnki czy nawet krówki i pieski, także tam napewno nie zgłodnieją ptaszynki.

Awatar użytkownika
JAKUBEK-1987xx
Fanatyk
Data: 19 lis 2010, 20:56

Postautor: JAKUBEK-1987xx » 15 gru 2010, 10:59

Ja mieszkam na przedmieściach miasta w domu wielorodzinnym dokarmiałem/dokarmiam i dokarmiać będę ptaki.

Marie von Ebner-Eschenbach — Aforyzmy Eschenbach

Nie można wszystkim pomóc, powiada małoduszny, i nie pomaga nikomu.

Natalka00
Nowy
Data: 23 sty 2018, 9:57

Postautor: Natalka00 » 23 sty 2018, 10:15

Cześć. Gdzie mogę kupić takie piękne szklane karmniki ? Wyglądają przecudnie. Ja dokarmiam ptaki mieszanką ptasia biesiada. Tam jest sorgo, proso, słonecznik, kukurydza i rzepak. A goszczą się u mnie głównie wróble, sikorki i jemiołuszka.

kazimierz
Nowy
Data: 22 wrz 2017, 11:01

Postautor: kazimierz » 08 lut 2018, 10:17

Ja mam na balkonie drewniany karmnik w nim taką specjalną karmę dla ptaków (sikorek itp), którą zakupiłem w sklepie zoologicznym, obok mam powieszoną słoninkę i kulę z tłuszczu z nasionami. Codziennie mam wizytę kilkudziesięciu sikorek , lubię patrzeć jak się posilają :-)

https://www.fotelespa.pl/
https://www.fotelespa.pl/

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Data: 21 sty 2015, 18:40

Postautor: dagmar5 » 08 lut 2018, 22:02

Ja z doświadczenia zauważyłam, że najlepiej sprawdza się słonecznik - idzie w kilogramach ;) inne nasionka nie za bardzo....poza tym jabłka dla kosów :) u mnie są sikorki, czyże, trznadle, kosy, kwiczoły, mazurki, wróble, zięby, rudziki, grubodzioby itp. ;) a nawet krogulec i jastrząb zawita, ale raczej nie na słonecznik :boisie: