Odskok Books (13) - Zielona Mila

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cian
Prawa Ręka Boga

Post autor: Cian »

Obrazek

*Sigh* Format E-book'a, za dużo nie podam informacji ;]

Autor: Stephen King
Tytuł Oryginału: Green Mile

Chyba każdy słyszał kiedyś o Stephen'ie King'u ;] 'Zielona Mila' to jedna z bardziej znanych powieści znanego na całym świecie mistrza horroru.

"Zdarzyło się to w roku tysiąc dziewięćset trzydziestym drugim, kiedy stanowe więzienie wciąż mieściło się w Cold Mountain. I kiedy było tam oczywiście krzesło elektryczne.
Więźniowie żartowali sobie z niego, tak jak zawsze żartuje się z rzeczy, które nas przerażają, ale przed którymi nie sposób uciec. Nazywali je Starą Iskrówą albo Wielką Wyżymaczką."

Zielona Mila to opowieść o Paul'u Edgecomb'ie, obecnym pensjonariuszu domu starców, który kilkadziesiąt lat wcześniej sprawował funkcję kierownika bloku E, zwanego też "Blokiem Śmierci"
Ostatnia Mila to potoczne określenie więziennego bloku, w którym mieszczą się cele skazańców oczekujących na wykonanie kary pozbawienia życia. Blok E więzienia Cold Mountain zwykło się jednak nazywać Zieloną Milą, a to ze względu na linoleum pokrywające podłogę głównego korytarza, które miało kolor właśnie zielony. Więźniowie oczekujący na śmierć na krześle elektrycznym to w większości ludzie wyciszeni, świadomi swojej winy, pogodzeni ze smutnym losem, starający się jak najlepiej wykorzystać ostatnie dni życia. Ich strażnicy natomiast to głównie dobrzy, spokojni ludzie, którzy starają się jak najlepiej wykonywać swą niewdzięczną pracę i robią co tylko mogą, by nie naprzykrzać się skazańcom.

Na miano przeciętnego skazańca z pewnością nie zasługiwał John Coffey - oskarżony o zbrodnię, barczysty, dwumetrowy Murzyn o zasmuconych, załzawionych oczach i bliżej nieznanej przeszłości. Zafascynowany nim Paul stara się dowiedzieć o nim czegoś więcej, ale małomówność i tajemniczość Coffey'a mu w tym nie pomagają. Poza tym kierownik bloku czas swój musi poświęcać także pozostałym więźniom - czerpiącemu wiele radości z faktu posiadania samodzielnie oswojonej myszy, Francuzowi Eduard'owi Delacroix oraz młodemu, agresywnemu psychopacie, William'owi Wharton'owi. Na dodatek ani kolegom, ani więźniom życia nie ułatwia Percy Wetmore, jeden ze strażników o sadystycznych skłonnościach, który na Zielonej Mili znalazł się tylko dzięki swojemu pokrewieństwu z gubernatorem. Gdy okazuje się, że Coffey posiada niezwykłą moc, Paul Edgecombe zaczyna wątpić w rzekomą winę olbrzymiego, czarnoskórego mężczyny. A jak skończy się ta historia? Pozostawiam to wam do odkrycia :D

Mnie bardzo książka się spodobała, nie mogłam się od niej oderwać ;] Aż brałam ją ze sobą do szkoły, byleby tylko dowiedzieć się, co się dalej stanie :D
It matters not how strait the gate,
How charged with punishments the scroll,
I am the master of my fate,
I am the captain of my soul.
Awatar użytkownika
AnneMarie91
Pasjonat

Re: Read Books News (13) - Zielona Mila

Post autor: AnneMarie91 »

Obrazek

Ja z mojej strony polecam "Czarną Bezgwiezdną Noc" Kinga. Wciągnęła mnie tak, iż nawet w nocy nie mogłam się od niej oderwać. :D

"Wierzę w to, że w każdym człowieku jest drugi człowiek, obcy..." napisał Wilfred Leland James na pierwszych stronach swojego emocjonującego wyznania, które tworzy 1922, pierwszą z czterech niezwykle mrocznych, fascynujących opowieści Stephena Kinga, połączonych tematem kary. Dla Jamesa ów obcy budzi się gdy jego żona Arlette proponuje sprzedanie rodzinnego domu i wyjazd do Omaha wprawiając w ruch makabryczną spiralę morderstwa i szaleństwa. W Big Driver tajemnicza pisarka o imieniu Tess spotyka nieznajomego podczas długiej drogi do Massachusetts kiedy jedzie skrótem do domu ze spotkania klubu książki. Zgwałcona i porzucona na śmierć Tess obmyśla zemstę, która postawi ją twarzą w twarz z kolejnym obcym: tym wewnątrz niej samej. Fair Extension, najkrótsza z opowieści jest prawdopodobnie najbardziej nieprzyjemną i najzabawniejszą ze wszystkich. Zawarcie paktu z diabłem nie tylko ratuje Harry'ego Streetera od raka ale też bogato wynagradza za życie pełne urazy. Kiedy mąż Darcy Anderson wyjeżdża w kolejną podróż służbową, ona udaje się do garażu szukając baterii. Potyka się o pudełko pod stołem i odkrywa obcego wewnątrz swojego męża. To przerażające odkrycie oddane z jeżącą włosy intensywnością definitywnie kończy dobre małżeństwo - Good Marriage. Podobnie jak 'Cztery pory roku' i '4 po północy', które stworzyły takie filmowe hity jak 'Skazani na Shawshank' i 'Stań przy mnie', 'Czarna bezgwiezdna noc' dowodzi, że Stephen King to mistrz długich opowieści.

Tak z dobroci mego serca :mrgreen: osoby o wrażliwych żołądkach niech nie spożywają nic przed zabraniem się do owej lektury.
ikuna91
Nowy

Post autor: ikuna91 »

Jak dla mnie Zielona Mila zaraz obok Skazanych na Shawshank to najlepszy film
ikuna91
Nowy

Post autor: ikuna91 »

Tu go można bez problemu obejrzeć https://kinonline.pl/filmy/zielona-mila/
ODPOWIEDZ