Implant słuchowy przy niedosłuchu? Proszę o pomoc!

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący
Data: 12 lut 2018, 13:46

Postautor: Cranberry » 12 lut 2018, 17:18

Czy jest tutaj ktoś na forum, kto również cierpi na głęboki niedosłuch i podzieliłby się swoja historią? Jaką metodę leczenia zalecił Wam lekarz? Czy jesteś z niej zadowolony?
Ja tydzień temu zakwalifikowałam się do zabiegu wszczepienia implantu ślimakowego i jestem pełna obaw. Ciągle zadaję sobie wiele pytań np. co jeśli zabieg się nie uda lub nie przyniesie oczekiwanych rezultatów…

Jeśli macie jakieś (najlepiej pozytywne :)) doświadczenia to na pewno pomogłoby mi to przezwyciężyć strach przed operacją.
Dziękuje i pozdrawiam Was ciepło!

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący
Data: 18 lut 2018, 11:14

Postautor: gosposia » 22 lut 2018, 18:45

Cześć :) Mój synek przeszedł zabieg wszczepienia implantu słuchowego już ponad rok temu. Wcześniej nosił aparaty słuchowe, jednak wada słuchu dalej się pogłębiała, więc zdecydowaliśmy się na implant. Uważam, że było to najlepsze możliwe rozwiązanie. Implant znacznie ułatwił mojemu synowi życie. Przede wszystkim implant (przynajmniej ten, który ma mój syn) jest dużo wygodniejszy niż aparat. Jeśli chodzi o sam zabieg, to nie powinnaś się niczego obawiać. Jest on całkowicie bezpieczny i trwa max. 3 godziny. Po zabiegu będziesz musiała spędzić kilka dni w szpitalu, ale operacja na pewno się opłaci i bardzo szybko poczujesz zmianę. Mój syn np. wcześniej był bardzo zamknięty w sobie, zaczynałam się o niego nieco martwić. Nie miał kolegów, nie lubił grać w piłkę itd. Od momentu wszczepienia implantu stał się znacznie bardziej pewny siebie i bardziej aktywny fizycznie – nie nadążam z praniem brudnych koszulek po meczach z kolegami :) Także głowa do góry! Jeśli masz jakiekolwiek pytania, to śmiało pytaj, postaram się pomóc. :)

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 25 lut 2018, 20:46

Cieszę się, że znalazł się ktoś i to osoba która ma pozytywne doświadczenia z implantem.
No tak, ale to jednak operacja pod pełną narkozą i stąd te moje obawy. Oczywiście pocieszam się tym, że nawet zabieg u dentysty może się wiązać z komplikacjami, ale jak każdy boje się tego czego nie znam :roll:
A po jakim czasie mieliście podłączenie procesora? Na jaki procesor się zdecydowaliście?
Ja prawdopodobnie zabieg wszczepienia będę miała w kwietniu lub maju i jeszcze nie wiem jaki implant będę miała wszczepiony. Cały czas się zastanawiam.

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 26 lut 2018, 19:56

naprawdę nie masz czego się obawiać. Jeśli mój kilkuletni synek dał radę, to Ty też na pewno. Jedyne niedogodności jakie wiążą się z samym zabiegiem, to może to że kilka dni po nim będziesz czuła się nieco osłabiona i możesz mieć zawroty głowy, ale objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Zresztą jest to normalne, po każdej narkozie człowiek tak się właśnie czuje. Jeśli chodzi o sam implant, to myślę że powinnaś skonsultować z lekarzem, który byłby dla Ciebie najlepszy. My wybraliśmy Nucleus 6 firmy Cochlear i póki co jesteśmy bardzo zadowoleni - nie ma z nim żadnych problemów, wszystko działa jak należy. Ostatnio podczas wizyty kontrolnej dowiedziałam się właśnie, że dostępna jest jeszcze nowsza wersja tego procesora - nucleus 7, więc poczytaj o tym - w Internecie znajdziesz sporo informacji m.in. materiał wymiary itd. Myślę, że jest to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych procesorów na rynku, więc na Twoim miejscu wybrałabym właśnie ten, ale dla pewności skonsultuj swój wybór z lekarzem. Powiedz, że słyszałaś właśnie o nucleusie i zapytaj o jego zdanie na ten temat. Pozdrawiam i głowa do góry!

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 05 mar 2018, 17:02

Dziękuję za słowa otuchy i cenne informacje! Będę musiała więcej poczytać na temat tego nowego procesora. A Wy co braliście pod uwagę przy wyborze implantu/ procesora?
Zastanawiam się też, jak to będzie wyglądać po zabiegu i ile potrwa zanim będę mogła w końcu słyszeć :roll: Ile trwało to u Was?

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 06 mar 2018, 18:37

Doskonale rozumiem Twoje obawy, bo pamiętam jak sama panikowałam przed zabiegiem, ale po czasie mogę Ci śmiało powiedzieć, ze nie było to potrzebne, bo zabieg naprawdę nie jest taki straszny, jak go sobie zapewne wyobrażasz. Jeśli chodzi o wybór procesora, to dla nas najważniejsza była jakość wytrzymałość bo bardzo nam zależy na tym, aby nie trzeba było wymieniać procesora co chwila albo go naprawiać, więc pytaliśmy na różnych forach, znajomych itd. o opinie i właśnie sporo osób polecało nam tą firmę, więc ostatecznie się na nią zdecydowaliśmy. Chcieliśmy też, żeby implant był jak najbardziej wygodny dla naszego dziecka, a ten właśnie jest bardzo cieniutki i przyjazny w użytkowaniu. Koniecznie poczytaj jak najwięcej i dopytaj także lekarzy no i oczywiście w razie dalszych pytań śmiało pisz. 

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 19 mar 2018, 17:35

Masz rację, niezawodność szczególnie w urządzeniach, które maja służyć człowiekowi długie lata jest bardzo istotna. A czy na co dzień trzeba jakoś szczególnie dbać o procesor?

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 20 mar 2018, 17:31

Procesor nie jest jakoś specjalnie wymagający w użytkowaniu. Z głównych czynności związanych z użytkowaniem, to moim zdaniem wymiana baterii. Jeśli na przykład planujesz jakiś wyjazd, to musisz koniecznie zabrać ze sobą dodatkową ilość baterii. Poza tym jest sporo akcesoriów przydatnych w codziennym użytkowaniu, np. szczoteczka do czyszczenia albo specjalne osłonki na mikrofon chroniące przed wilgocią.

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 28 mar 2018, 23:02

Cenna rada z tymi bateriami, dziękuję! A jeśli mówisz o tych wszystkich akcesoriach to masz na myśli jakiś czas temu wspomniane przez Ciebie implanty Cochlear czy to dotyczy wszystkich implantów słuchowych na rynku. Orientujesz się może? Z tego co mi powiedziano po zabiegu będę musiała jeszcze chodzić na rehabilitację. Na szczęście ona też jest refundowana, ale ciekawa jestem, ile to u mnie potrwa zanim zauważę postępy.

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 29 mar 2018, 20:11

To znaczy chodziło mi głównie o procesor Cochlear, bo z takim mam do czynienia. Nie mam pojęcia, szczerze mówiąc, jak wygląda codzienne użytkowanie innych procesorów dostępnych na rynku. Jeśli chodzi o rehabilitację, to trwa ona różnie. Myślę, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Po zabiegu przez około trzy tygodnie będziesz miała założony opatrunek. PO tym czasie zostanie uruchomiony procesor. Następnie konieczna jest kilkutygodniowa lub nawet dłuższa rehabilitacja i stopniowe dostrajanie procesora mowy. Na początku dzwięki, które będziesz słyszała mogą Ci się wydawać nieco nienaturalne, piskliwe, jednakże z czasem ich jakość znacznie się poprawi. Tak przynajmniej było w przypadku mojego syna. Rehabilitacja trwa trochę, jak sama widzisz, ale naprawdę się opłaca, bo w odróżnieniu od aparatów słuchowych, implanty umożliwiają także słyszenie dźwięków dochodzących z tyłu, z boku, a nie tylko z przodu. Mój syn wcześniej bardzo często musiał wspomagać się czytaniem z ruchu ust. Teraz jeżeli to robi, to raczej już tylko z przyzwyczajenia. :)

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 15 kwie 2018, 18:03

Trochę czytałam ostatnio o tych wszystkich implantach. Fajne jest to, że Cochlear oferuje wiele akcesoriów nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Dla siebie chętnie kupiłabym klips telefoniczny czy chociażby przekaźnik telewizyjny- lubię takie gadżety :D Jednego czego się obawiam, że procesor będzie bardzo widoczny. Mimo, że nie wstydzę się swojego niedosłuchu, to nie chcę się tym „afiszować"

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 04 maja 2018, 19:44

Jeśli chodzi o akcesoria, to firma oferuje naprawdę szeroki wybór. Sami się zastanawialiśmy nad tym klipsem telefonicznym, ale póki co odłożyliśmy decyzję o zakupie na później. Zewnętrzna część implantu będzie oczywiście nieco widoczna, ale wydaje mi się, że spokojnie będziesz mogła zakryć ją nieco włosami, jeśli będzie Ci przeszkadzać. Poza tym moim zdaniem procesor nie rzuca się jakoś bardzo w oczy, jest zgrabnie zbudowany i w sumie wygląda nieco jak słuchawka telefoniczna na bluetooth. Poza tym, tak jak już wcześniej pisałam, teraz dostępna jest nowsza wersja procesora od tej, która ma mój syn i z tego co wiem, jest ona nieco mniejsza od szóstki, więc łatwiej ją będzie nieco "ukryć". :)

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 14 maja 2018, 17:44

Fakt, o tym do tej pory nie pomyślałam, ale masz rację procesor wygląda trochę jak urządzenie bluetooth :D Wam w sumie na razie takie gadżety jeszcze nie są potrzebne. Najwyżej jak Twój synek trochę dorośnie. Chociaż z tego co widziałam dla dzieci też są różne akcesoria, a przynajmniej, jeśli chodzi o implanty Cochlear. Dziwne, ale o innych nie ma tak wiele w internecie więc ciężko mi powiedzieć, co inne firmy oferują. A interesowałaby mnie jeszcze sprawa ubezpieczenia procesora. Słyszałam, że niektórzy tak robią. Co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
gosposia
Raczkujący

Postautor: gosposia » 15 maja 2018, 16:03

ubezpieczenie implantu to świetny pomysł Jest to bardzo drogi sprzęt i na pewno warto go ubezpieczyć na wypadek kradzieży lub zgubienia. My również ubezpieczyliśmy implant - w Allianz. Z tego, co wiem nie każda firma ubezpieczeniowa zajmuje się ubezpieczaniem implantów, ale Allianz na pewno i z tego co wiem, to chyba także Uniqa. Najlepiej by było gdybyś skontaktowała się z którąś z tych firm i zapytała o szczegóły, wysokość składek itd. Jak będziesz wiedziała, ile wynoszą składki w Uniqua to byłabym bardzo wdzięczna, gdybyś mogła podzielić się ze mną tą informacją. My w Allianz płacimy około 600 zł/rok. Na jakim etapie jesteś już? Wiesz już kiedy zabieg? A może jesteś już po? :)

Awatar użytkownika
Cranberry
Raczkujący

Postautor: Cranberry » 12 cze 2018, 17:43

Jeśli chodzi o kwoty to jeszcze się nie dowiadywałam, jak to wygląda. Jeśli się zdecyduję, to dam oczywiście znać. Jak na razie czekam jeszcze na zabieg, ale z tego co się dowiedziałam są duże szanse, że jeszcze w tym roku będę miała wszczepiany implant. Słyszałam, że niektórzy czekają czasami dłużej więc jeśli będę miała termin na ten rok, to będę zadowolona. W klinice powiedziano mi, że prawdopodobnie dostanę N7 :D Widziałam natomiast, że Cochlear ma też procesor, który nosi się na głowie i można łatwo schować we włosach. Obydwa wydają się fajne. Sama nie wiem, który bym wolała :mrgreen: