Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Postautor: dagmar5 » 08 lut 2018, 21:53

„Przecież nie muszę być członkiem żadnego kościoła ani chodzić na nabożeństwa, żeby wierzyć w Boga!” Tak właśnie wiele osób zapatruje się na przynależność do różnych organizacji religijnych. Wielu bulwersuje obłuda i niezgoda panująca w kościołach, nawet wśród duchowieństwa, tak iż wolą nie należeć do żadnej religii. Niektórzy mówią nawet, że czują się bliżej Boga, gdy przebywają na łonie natury, niż wtedy, gdy uczestniczą w nabożeństwie. Pogląd, iż przynależność do określonego wyznania lub grupy religijnej nie jest konieczna do wiary w Boga, obecnie bardzo się upowszechnił.

Niewykluczone, że szanujesz Biblię i twoim zdaniem poszczególne jednostki i rządzący powinni respektować prawo człowieka do swobodnego wyboru religii. Może się jednak zastanawiasz: „Czy Bóg naprawdę wymaga, żebyśmy należeli do jakiejś zorganizowanej religii?”

Krótko mówiąc, tak.

Skąd możemy mieć taką pewność? I czy to wszystko jedno, którą religię wybierzemy?

Rozważmy przykład Jezusa. Czy był wyznawcą jakiejś religii? Wiemy, że w dzieciństwie chodził do świątyni w Jerozolimie razem ze swą żydowską rodziną i innymi osobami, które miały zwyczaj w ten sposób czcić Boga (Łukasza 2:41-43). Kiedy był już dorosłym mężczyzną, wraz z rodakami uczęszczał do miejscowych synagog (Łukasza 4:14-16). W rozmowie z kobietą należącą do innej religii powiedział: „My czcimy to, co znamy” (Jana 4:22). Wyraźnie utożsamił się wtedy z religią praktykowaną przez Żydów.

Później Jezus wyjaśnił, że ponieważ Żydzi jako naród nie uznali go za Mesjasza, Bóg odrzuci ich skalaną religię (Mateusza 23:33 do 24:2). Dał jednak do zrozumienia, że ci, którzy chcą cieszyć się uznaniem Bożym, będą musieli należeć do zorganizowanej społeczności. Swoim naśladowcom oznajmił: „Po tym wszyscy poznają, że jesteście moimi uczniami, jeśli będzie wśród was miłość” (Jana 13:35). Uczeń Chrystusa, który nie utrzymywałby bliskich kontaktów ze współwyznawcami, nie mógłby okazywać im miłości. Jezus wyraźnie wskazał, że istnieją tylko dwie drogi. Jedna jest „szeroka i przestronna”, lecz wiedzie „do zagłady”. O drugiej powiedział: „Ciasna jest brama i wąska droga prowadząca do życia i niewielu jest tych, którzy ją znajdują” (Mateusza 7:13, 14).

Wynika stąd oczywisty wniosek: Nie każda religia cieszy się uznaniem Boga. Biblia ostrzega nas przed ludźmi „okazującymi pozór pobożności, ale wyrzekającymi się jej mocy”. Wzywa: „Takich unikaj” (2 Tymoteusza 3:5, KUL). Z drugiej strony odniesiemy ogromny pożytek, jeżeli rozpoznamy tych, którzy są na drodze prowadzącej do życia, i przyłączymy się do nich. Będziemy mogli liczyć na ich wsparcie i zachęty, a ponadto otworzą się przed nami wspaniałe widoki na przyszłość (Hebrajczyków 10:24, 25). (jw.org)

Czy wszystkie religie są dobre? viewtopic.php?f=454&t=26000

Jak rozpoznać religię fałszywą? viewtopic.php?f=454&t=26491

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Posty: 2761
Data: 04 lut 2012, 18:59

Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Postautor: cytryna » 09 lut 2018, 8:33

Czy nie jest trochę tak ,że to religie należą do nas?czyli każdy może sobie wybrać to, co pomorze mu stać się dobrym człowiekiem.

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Postautor: dagmar5 » 09 lut 2018, 18:10

cytryna pisze:Czy nie jest trochę tak ,że to religie należą do nas?czyli każdy może sobie wybrać to, co pomorze mu stać się dobrym człowiekiem.


Cytryno, zastanów się czy religia jest tylko po to, żeby się stać dobrym człowiekiem? a gdzie Bóg w tym wszystkim? gdzie np. oddawanie mu należnej czci? zobacz do Biblii czy Bóg Jehowa czy jego syn Jezus popierali wszystkie religie? popatrz na przykład choćby ze złotym cielcem....czy Bogu się to podobało? albo czy Jezus poparł faryzeuszy i ich judaizm? i czy faktycznie wszystkie religie sprawiają, że ludzie stają się lepsi? czy ludzie nie mordują w imię religii czy swoich bogów?

w tych sprawach odpowiedzi trzeba szukać w Biblii...nie w domysłach ;)
Ostatnio zmieniony 09 lut 2018, 18:10 przez dagmar5, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Posty: 2761
Data: 04 lut 2012, 18:59

Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Postautor: cytryna » 13 lut 2018, 7:53

Zastanawiałam się nad tym co napisałaś a czy ty jesteś pewna że właśnie tak jest napisane? czy jesteś pewna że Jezus znając ludzi i czytając ich myśli krytykował religię czy obłudne i złe postępowanie ludzi?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy trzeba należeć do jakiejś religii?

Postautor: dagmar5 » 14 lut 2018, 21:21

cytryna pisze:Zastanawiałam się nad tym co napisałaś a czy ty jesteś pewna że właśnie tak jest napisane? czy jesteś pewna że Jezus znając ludzi i czytając ich myśli krytykował religię czy obłudne i złe postępowanie ludzi?

i jedno i drugie tak na prawdę....

Mateusza 7:15 - 23 ....sprawdź sobie ten fragment w swojej Biblii Cytryno, tu Jezus dość konkretnie o tym mówi, przestrzega przed "fałszywymi prorokami" którzy wydają "złe owoce (czyli uczynki)"


  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości