Czy Maria jest matką Boga?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Data: 21 sty 2015, 18:40

Postautor: dagmar5 » 23 sty 2018, 20:30

Nie, Biblia nie uczy, że Maria jest matką Boga ani nie sugeruje, że chrześcijanie powinni oddawać jej cześć. Zastanów się:

• Maria nigdy nie twierdziła, że jest matką Boga. Biblia informuje, że urodziła ona „Syna Bożego”, a nie samego Boga (Marka 1:1, Biblia Tysiąclecia; Łukasza 1:32).

• Jezus Chrystus nigdy nie powiedział, że Maria była matką Boga albo że zasługiwała na to, żeby ją czcić. Wręcz odwrotnie, pewnego razu skorygował kobietę, która zwróciła uwagę na wyjątkowe szczęście, jakie spotkało Marię jako jego matkę. Jezus powiedział wtedy: „Nie, ale raczej: Szczęśliwi ci, którzy słuchają słowa Bożego i je zachowują!” (Łukasza 11:27, 28).

• Określeń „Matka Boska” oraz Theotokos („Boża Rodzicielka”) nie ma w Biblii.

• Użyte w Biblii określenie „Królowa Niebios” odnosi się nie do Marii, ale do bogini czczonej przez odstępczych Izraelitów (Jeremiasza 44:15-19). „Królową Niebios” mogła być babilońska bogini Asztarte (Isztar).

• Pierwsi chrześcijanie nie wielbili Marii ani nie otaczali jej wyjątkowym szacunkiem. Pewna historyk napisała, że „odrzucali wszelki fałszywy kult i prawdopodobnie obawiali się, że nadmierne zainteresowanie osobą Marii może wywołać podejrzenie o kult bogini” (M. Athans, In Quest of the Jewish Mary).

• Według Biblii Bóg istnieje od zawsze (Psalm 90:1, 2; Izajasza 40:28, Biblia Tysiąclecia). Ponieważ nie miał On początku, nie może mieć matki. Co więcej, Maria nie mogła nosić Boga w swoim łonie. W Biblii wyraźnie powiedziano, że nawet niebo nie jest w stanie Go pomieścić (1 Królów 8:27).

Maria — matka Jezusa, nie „Matka Boska”

Maria była Żydówką wywodzącą się z linii rodowej króla Dawida (Łukasza 3:23-31). Bóg wysoko ją cenił ze względu na jej wiarę i oddanie (Łukasza 1:28). Wybrał ją, żeby została matką Jezusa (Łukasza 1:31, 35). Maria ze swoim mężem, Józefem, mieli potem inne dzieci (Marka 6:3).

Chociaż z Biblii wynika, że Maria została uczennicą Jezusa, w Księdze tej nie ma wielu dodatkowych informacji na jej temat (Dzieje 1:14).

Dlaczego niektórzy wierzą, że Maria jest matką Boga?

Najwcześniejsze doniesienia o kulcie Marii sięgają końca IV wieku n.e. W tamtym czasie Kościół katolicki stał się religią państwową cesarstwa rzymskiego. W efekcie wielu pogan zaczęło należeć do nominalnego chrześcijaństwa. Kościół przyjął wtedy niebiblijną naukę o Trójcy.

Doktryna o Trójcy skłoniła wiele osób do wniosku, że skoro Jezus był Bogiem, Maria musi być matką Boga. W 431 roku n.e. sobór w Efezie oficjalnie nadał Marii tytuł „Matki Bożej”. Kult Marii, czyli nadmierne oddawanie jej czci, rozkwitł właśnie po tym soborze. A kiedy poganie przyłączali się do Kościoła, wizerunki bogiń płodności, takich jak Artemida (rzymska Diana) czy Izyda, zaczęły stopniowo być zastępowane przez obrazy i ikony Marii Dziewicy.

W 432 roku n.e. papież Sykstus III polecił wybudować w Rzymie kościół ku czci „Matki Bożej”. Wzniesiono go w pobliżu wcześniejszej świątyni rzymskiej bogini Junony o przydomku Lucina — opiekunki kobiet rodzących. W pewnym opracowaniu na temat Marii budowlę tę określono jako „wieczny symbol przystosowania pogańskiego kultu Wielkiej Matki do kultu Marii po chrystianizacji Rzymu” (T. Beattie, Mary — The Complete Resource). (jw.org)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Data: 04 lut 2012, 18:59

Postautor: cytryna » 24 sty 2018, 23:06

A i owszem :) ale jakby ktoś nie dowierza słynne słowa Tomasza..... . a i okazja nie zwyczajnie wyjątkowa :)

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Data: 21 sty 2015, 18:40

Postautor: dagmar5 » 26 sty 2018, 17:49

cytryna pisze:A i owszem :) ale jakby ktoś nie dowierza słynne słowa Tomasza..... . a i okazja nie zwyczajnie wyjątkowa :)

interpretacja takich wersetów musi się zgadzać z resztą Biblii, wtedy jest prawidłowa....

polecam się zastanowić:

Czy okrzyk Tomasza według Jana 20:28 nie świadczy o tym, że Jezus naprawdę jest Bogiem?

W Jana 20:28 (Bw) czytamy: „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój”.

Nie można mieć zastrzeżeń do nazwania Jezusa „Bogiem”, jeżeli Tomasz akurat to miał na myśli. Byłoby to zgodne z tym, co sam Jezus przytoczył z Psalmów, w których nazwano „bogami” ludzi możnych, sędziów (Jana 10:34, 35, Bw; Ps. 82:1-6). Rzecz jasna Chrystus zajmuje znacznie wyższą pozycję niż tacy ludzie. Z uwagi na tę jego wyjątkową pozycję względem Jehowy w Jana 1:18 (NŚ) nazwano Jezusa „jednorodzonym bogiem” (zob. też Bw, BT). Również w Izajasza 9:5 (Bw; 9:6, NŚ) proroczo opisano Jezusa jako „Boga Mocnego”, ale nie Boga Wszechmocnego. Wszystko to jest zgodne z nazwaniem Jezusa w Jana 1:1 „bogiem” albo „boskim” (NŚ, AT).

Kontekst pozwala wysnuć właściwy wniosek. Na krótko przed śmiercią Jezusa Tomasz słyszał modlitwę, w której Jezus zwrócił się do swego Ojca jako do „jedynego, prawdziwego Boga” (Jana 17:3, Bp). Wkrótce po zmartwychwstaniu Jezus przesłał apostołom, a więc również Tomaszowi, następującą wiadomość: „Wstępuję (...) do Boga mego i Boga waszego” (Jana 20:17, Bw). Po odnotowaniu tego, co Tomasz powiedział, gdy zobaczył i dotknął zmartwychwstałego Chrystusa, apostoł Jan oświadczył: „Te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego” (Jana 20:31, Bw). Jeżeli zatem z okrzyku Tomasza ktoś wnioskuje, że Jezus jest „jedynym prawdziwym Bogiem” albo że jest „Bogiem-Synem”, wchodzącym w skład Trójcy, to powinien jeszcze raz zastanowić się nad wypowiedzią samego Jezusa *(werset 17) oraz nad tym, jaki jednoznaczny wniosek wyciągnął z tego apostoł Jan **(werset 31).

*17 Jezus powiedział jej: „Przestań się mnie kurczowo trzymać. Jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Ale idź do moich braci i powiedz im: ‚Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego’”.

**31 Ale te zostały zapisane, abyście uwierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Bożym, i abyście dzięki wierze mieli życie za sprawą jego imienia.

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Data: 04 lut 2012, 18:59

Postautor: cytryna » 27 sty 2018, 23:47

Po zastanowieniu jednak postanowiłam napisać :)
...."Pan mój Bóg mój"...
Tomasz nie dowierzał Jezus go przekonał ukazując mu się i dla Tomasza już pewnego, spontanicznie wypłynęły słowa .Myślę że i tak jest z nami ze mną mój Pan jest dla mnie Bogiem.
Maria w swej skromności mogła twierdzić że jest Matką Boga?nie nie mogła wystarczyło jej" TAK" w ważnym momencie ilu z nas byłoby do tego zdolnym?