Co Biblia mówi o makijażu i biżuterii?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 367
Data: 21 sty 2015, 18:40

Co Biblia mówi o makijażu i biżuterii?

Postautor: dagmar5 » 16 lis 2017, 18:15

W Biblii nie omówiono szczegółowo tego tematu, ale Księga ta nie potępia robienia sobie makijażu czy noszenia biżuterii albo innych ozdób. Zachęca jednak, żeby nie skupiać się na wyglądzie zewnętrznym, ale dbać o „niezniszczalną szatę cichego i łagodnego ducha” ​(1 Piotra 3:3, 4).


Biblia nie potępia dbania o wygląd

• Wierne kobiety opisane w Biblii dbały o wygląd. Rebeka — która wyszła za Izaaka, syna Abrahama — nosiła złoty kolczyk do nosa, złote bransoletki i inną kosztowną biżuterię otrzymaną od przyszłego teścia (Rodzaju 24:22, 30, 53). Z kolei Estera zgodziła się na zabiegi służące „pielęgnowaniu urody”, co miało ją przygotować do ewentualnej roli królowej imperium perskiego (Estery 2:7, 9, 12, Biblia poznańska). W skład tych zabiegów mogło wchodzić użycie „kosmetyków” ​(Edycja Świętego Pawła) lub „środków upiększających” ​(Biblia Tysiąclecia).

• W użytych w Biblii przykładach nawiązano do biżuterii w pozytywnym kontekście. Na przykład dla kogoś, kto potrzebuje dobrej rady, osoba, która jej udzieliła, jest jak „złoty kolczyk” ​(Przysłów 25:12). A Bóg przyrównał swój sposób traktowania narodu izraelskiego do tego, jak mąż przyozdabia żonę bransoletkami, naszyjnikiem i kolczykami. Ozdoby te sprawiły, że naród izraelski ‛bardzo wypiękniał’ (Ezechiela 16:11-13).


Błędne poglądy na temat makijażu i biżuterii

Błędny pogląd: W 1 Piotra 3:3 potępiono „splatanie włosów i wkładanie złotych przystrojeń”.

Fakt: Kontekst wskazuje, że zachęcono tu do koncentrowania się nie na ładnym wyglądzie czy noszeniu ozdób, ale na pięknie wewnętrznym (1 Piotra 3:3-6). Również w innych fragmentach Biblii zwrócono uwagę na taką potrzebę (1 Samuela 16:7; Przysłów 11:22; 31:30; 1 Tymoteusza 2:9, 10).

Błędny pogląd: Fakt, że niegodziwa królowa Jezebel „umalowała sobie oczy czarnym tuszem”, dowodzi, że stosowanie makijażu jest złe (2 Królów 9:30).

Fakt: Jezebel, która uprawiała czary i była winna morderstwa, została ukarana za swoje złe postępowanie, a nie za wygląd (2 Królów 9:7, 22, 36, 37). (jw.org)

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość