Czy trzeba święcić jakiś dzień tygodnia?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy trzeba święcić jakiś dzień tygodnia?

Postautor: dagmar5 » 18 sie 2017, 19:40

Czy z Biblii wynika, że Bóg wymaga uznawania jakiegoś dnia za święty? Czy wielbienie Boga w konkretnym dniu tygodnia niesie prawdziwe pokrzepienie?

Ponad 3500 lat temu Bóg za pośrednictwem proroka Mojżesza ogłosił szczególny zbiór przepisów, znany jako Prawo Mojżeszowe. Przewidziano w nim dni odpoczynku, czyli różnego rodzaju sabaty, które miały służyć wielbieniu Boga. Najczęściej obchodzono sabat cotygodniowy, trwający od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę (Wyjścia 20:8-10).

Czy ten dzień odpoczynku przypadający co tydzień miał obowiązywać ludzi ze wszystkich narodów? Otóż nie. Prawu Mojżeszowemu podlegali wyłącznie Izraelici oraz prozelici żydowscy. Do Mojżesza Bóg powiedział: „Synowie Izraela mają zachowywać sabat (...). Między mną a synami Izraela jest to znak po czas niezmierzony” (Biblijne wyrażenie „czas niezmierzony” niekoniecznie znaczy „na zawsze”. Może również oznaczać długi, nieokreślony odcinek czasu) (Wyjścia 31:16, 17).

Według Biblii Prawo Mojżeszowe było „cieniem tego, co ma nadejść” (Kolosan 2:17). A zatem przepisy co do sabatu należały do tymczasowego postanowienia, będącego zapowiedzią czegoś wznioślejszego (Hebrajczyków 10:1). Z Bożego punktu widzenia Prawo dane Izraelowi, w tym także cotygodniowy sabat, przestało obowiązywać z chwilą śmierci Jezusa (Rzymian 10:4).

Czym zostało zastąpione?

W Biblii wyraźnie opisano, jaka forma wielbienia Boga cieszy się Jego uznaniem, odkąd Prawo Mojżeszowe spełniło swój cel. Czy przewiduje ona oddawanie czci Bogu w konkretnym dniu tygodnia?

Jak wynika z Pisma Świętego, niektóre przepisy dane Izraelowi obowiązywały później również w zborze chrześcijańskim. Chodziło między innymi o zakaz dopuszczania się bałwochwalstwa, rozpusty oraz spożywania krwi (Dzieje 15:28, 29). Rzecz znamienna, że wśród tych wymagań nie znalazły się przepisy dotyczące cotygodniowego sabatu (Rzymian 14:5).

Co jeszcze wiadomo z Biblii na temat religii praktykowanej przez pierwszych chrześcijan?

Regularnie organizowali spotkania, na których wspólnie się modlili, czytali natchnione Pisma, słuchali przemówień i wysławiali Boga pieśniami (Dzieje 12:12; Kolosan 3:16). Na zebraniach tych otrzymywali pouczenia, umacniali się w wierze i wzajemnie udzielali sobie zachęt (Hebrajczyków 10:24, 25).

Nigdzie w Biblii nie napisano, że zebrania chrześcijańskie miały się odbywać w niedzielę lub inny określony dzień tygodnia. Dlaczego zatem tak wiele osób podających się za chrześcijan uważa niedzielę za dzień święty? Zwyczaj wielbienia Boga w niedzielę zrodził się już po spisaniu Biblii, wraz z upowszechnieniem się najrozmaitszych nie-biblijnych wierzeń i tradycji.

Czy w późniejszym czasie Bóg ponownie wyróżnił jakiś dzień tygodnia, w którym ludzie mieli wspólnie oddawać Mu cześć? Nie. Pismo Święte zawiera komplet niezbędnych wskazówek co do prawdziwego wielbienia Boga. Do kanonu biblijnego nie doszły już potem żadne inne natchnione księgi.

Za czasów Jezusa dostojnicy religijni skrupulatnie obchodzili cotygodniowy sabat, ale ponieważ mieli nikczemne serca, Bóg nie uznawał praktykowanej przez nich religii. Kochali pieniądze i z pogardą odnosili się do zwyczajnych, prostych ludzi. Zabiegali o wysokie stanowiska, byli zepsuci oraz angażowali się w rozgrywki polityczne (Mateusza 23:6, 7, 29-33; Łukasza 16:14; Jana 11:46-48). Twierdzili, że reprezentują Boga. Tymczasem sabat, który zgodnie z Jego zamysłem miał być dniem wytchnienia, obwarowali systemem ludzkich przepisów i zamienili w uciążliwe brzemię (Mateusza 12:9-14).

Wyraźnie więc widać, że święcenie co tydzień jakiegoś wyznaczonego dnia nie wchodzi w zakres religii cieszącej się uznaniem Bożym. Co jest naprawdę ważne? Jezus serdecznie zaprasza: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy się mozolicie i jesteście obciążeni, a ja was pokrzepię” (Mateusza 11:28). Prawdziwe pokrzepienie niesie zatem wielbienie Boga zgodne z naukami Jezusa. (jw.org)

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość