Biblijny Armagedon - pytania

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Biblijny Armagedon - pytania

Postautor: dagmar5 » 17 lip 2017, 22:17

„Zebrali ich na miejscu, zwanym po hebrajsku Armagedon” (Objawienie 16:16, Kowalski).


Czym będzie Armagedon?


Występujący w Biblii termin „Armagedon” odnosi się do rozstrzygającego starcia między Bogiem a rządami ludzkimi. Rządy te wraz ze swoimi zwolennikami już teraz przeciwstawiają się Bogu, odmawiając podporządkowania się Jego władzy (Psalm 2:2). Wojna Armagedonu położy kres panowaniu człowieka nad ziemią (Daniela 2:44).

Słowo „Armagedon” pojawia się w Biblii tylko raz, w Księdze Objawienia 16:16. W księdze tej proroczo zapowiedziano, że na „miejscu zwanym po hebrajsku Har-Magedon” zostaną zgromadzeni „królowie całej zamieszkanej ziemi (...) na wojnę wielkiego dnia Boga Wszechmocnego” (Objawienie 16:14).


Czy Armagedon będzie równoznaczny z końcem świata?


Ponieważ ziemia jest wiecznym domem człowieka, Armagedon nie będzie oznaczał końca naszej planety (Psalm 37:29; 96:10; Kaznodziei 1:4). Również rodzaj ludzki nie zostanie zgładzony — w rzeczywistości „wielka rzesza” sług Bożych ocaleje (Objawienie 7:9, 14; Psalm 37:34).
W Biblii słowo „świat” oznacza nie tylko naszą planetę — czasami odnosi się też do niegodziwego społeczeństwa ludzkiego przeciwstawiającego się Bogu (1 Jana 2:15-17). Armagedon będzie równoznaczny z „końcem świata” właśnie w takim sensie — będzie oznaczał koniec niegodziwych ludzi (Mateusza 24:3, Biblia warszawska).


Co się będzie działo podczas Armagedonu?


Apostoł Jan ujrzał w wizji „królów ziemi i ich wojska zgromadzone, aby stoczyć wojnę z siedzącym na koniu i z jego wojskiem”. „Siedzący na koniu” to Jezus Chrystus. Jego Ojciec postawił go na czele zastępów anielskich wojowników, by poprowadził ich do zwycięstwa nad Bożymi wrogami (Objawienie 19:11-16, 19-21). Z Księgi Jeremiasza 25:33 dowiadujemy się, jakie rozmiary przybierze ta zagłada bezbożnych: „Pobici przez Jehowę będą w owym dniu od jednego krańca ziemi aż po drugi kraniec ziemi”.


Dlaczego Armagedon jest konieczny?


Narody odrzucają zwierzchnictwo Boga i chcą się rządzić niezależnie od Niego (Psalm 24:1). Ich buntowniczą postawę opisuje Psalm 2:2: „Królowie ziemi się ustawili i wysocy urzędnicy jak jeden mąż zgromadzili się przeciw Jehowie i przeciw jego pomazańcowi”.

Tych buntowników można przyrównać do dzikich lokatorów. Nie dość, że traktują cudzą własność jak swoją, to jeszcze ją dewastują. Ludzie rujnują dziś ziemię i zanieczyszczają środowisko. Biblia zapowiedziała, jaki będzie finał ich skandalicznych poczynań: Nadszedł twój [Boga] srogi gniew i wyznaczony czas na (...) doprowadzenie do ruiny tych, którzy rujnują ziemię(Objawienie 11:18). Jehowa postanowił, że właśnie Armagedon ostatecznie zamknie kwestię, kto ma prawo sprawować rządy nad ludzkością (Psalm 83:18).


Kiedy nadejdzie?


Syn Boży powiedział: „O dniu owym i godzinie nie wie nikt — ani aniołowie niebios, ani Syn, tylko sam Ojciec” (Mateusza 24:36). Jakiś czas później, mówiąc o tej wojnie, Jezus Chrystus jako Król i Wojownik ostrzegł: „Oto przychodzę jak złodziej. Szczęśliwy, kto czuwa” (Objawienie 16:15). Ze Słowa Bożego wynika, że wojna Armagedonu nastąpi podczas zapowiedzianej obecności Jezusa, która zgodnie z proroctwami biblijnymi trwa w naszych czasach.

W Armagedonie zginą wyłącznie zatwardziali grzesznicy. „Wielka rzesza” tych, którzy przeżyją, na własne oczy zobaczy spełnienie się obietnicy: „Jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca; i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie. Lecz potulni posiądą ziemię i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju” (Objawienie 7:9-14; Psalm 37:10, 11).

Czy bogactwo i wpływy są w stanie kogoś uratować?


Sofoniasza 1: 14 „Bliski jest wielki dzień Jehowy. Bliski jest i ogromnie się śpieszy. Odgłos dnia Jehowy jest gorzki. Tam mocarz będzie krzyczał. 15 Dzień ów to dzień strasznego gniewu, dzień udręki i uciśnienia, dzień burzy i spustoszenia, dzień ciemności i pomroki, dzień chmur i gęstego mroku, 16 dzień rogu i sygnału alarmowego — przeciwko miastom warownym oraz przeciw wysokim basztom narożnym. 17 I sprawię udrękę ludziom, i będą chodzili jak ślepi; bo zgrzeszyli przeciw Jehowie. I krew ich rozlana będzie jak proch, a trzewia — jak gnój. 18 Ani ich srebro, ani złoto nie zdoła ich uratować w dniu strasznego gniewu Jehowy; a ogień Jego gorliwości strawi całą ziemię, gdyż zagładę, doprawdy straszliwą, sprowadzi on na wszystkich mieszkańców ziemi”.


Czy koniec świata/Armagedon jest na prawdę bliski?


„Gdy ujrzycie, iż to się dzieje, wiedzcie, że blisko jest królestwo Boże” (Łuk. 21:31).

Tak. Zobacz, co między innymi zapowiadali prorocy i zastanów się, czy te proroctwa spełniają się w naszych czasach:

- wojny, głód, trzęsienia ziemi i śmiercionośne epidemie (Mateusza 24:7; Łukasza 21:11);
- wyraźny wzrost przestępczości (Mateusza 24:12);
- rujnowanie ziemi (Objawienie 11:18);
- samolubstwo, pogoń za pieniędzmi i przyjemnościami, a zarazem brak miłości do Boga (2 Tymoteusza 3:2, 4);
- kryzys rodziny (2 Tymoteusza 3:2, 3);
- powszechne lekceważenie podanych w Biblii oznak zbliżającego się końca (Mateusza 24:37-39);
- rozgłaszanie na całym świecie dobrej nowiny o Królestwie Bożym (Mateusza 24:14).


Wszystkie te symptomy razem wzięte miały w myśl słów Jezusa dowodzić bliskości końca istniejącego systemu rzeczy (Mateusza 24:33). (więcej w temacie "Czy żyjemy w 'Dniach ostatnich'": viewtopic.php?f=454&t=26004, viewtopic.php?f=833&t=26694


Czy Armagedon to będzie tragedia wywołana przez ludzi?


Dziennikarze i naukowcy niejednokrotnie posługują się słowem „Armagedon” na określenie nieszczęść, za które odpowiedzialny jest człowiek. Armagedonem bywały na przykład nazywane obie wojny światowe. Gdy po ich zakończeniu obawiano się konfliktu jądrowego między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, środki masowego przekazu często wspominały o groźbie „nuklearnego Armagedonu”. Dzisiaj niektórzy uczeni alarmują, że zmiany pogodowe spowodowane zanieczyszczeniem środowiska doprowadzą do „klimatycznego Armagedonu”. Wiele ludzi myśli, że przyszłość Ziemi i życia na niej spoczywa w rękach człowieka. Jeśli rządzący nie będą postępować mądrze, nasza planeta poniesie nieodwracalne szkody.


Co mówi Biblia: Bóg nie pozwoli ludziom spustoszyć Ziemi. Pismo Święte zapewnia nas, że Jehowa nie stworzył jej „po prostu na nic”. Przeciwnie, „ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana” (Izajasza 45:18). Nie tylko więc nie pozwoli doszczętnie jej zdewastować, ale też ‛doprowadzi do ruiny tych, którzy ją rujnują’ (Objawienie 11:18).


Czy Armagedon to będzie klęska żywiołowa?


Niektórzy publicyści traktują słowo „Armagedon” jako synonim wyjątkowo niszczycielskiej klęski żywiołowej. Przykładem może być pewien reportaż, który donosił o „Armagedonie na Haiti” z 2010 roku. Dziennikarze i twórcy filmów używają tego terminu nie tylko w odniesieniu do zdarzeń, jakie już się rozegrały, ale też w odniesieniu do tych, których nadejścia się obawiają. Określają nim też na przykład ewentualne skutki zderzenia Ziemi z asteroidą. Taki pogląd sugerowałby, że Armagedon to zdarzenie losowe, w którym giną niewinne osoby. Niewiele można zrobić, by wyjść z takiej opresji bez szwanku.

Co mówi Biblia: Armagedon nie będzie klęską żywiołową ani żadnym innym przypadkowym zdarzeniem, które pociąga za sobą przypadkowe ofiary. W Armagedonie śmierć poniosą wyłącznie źli ludzie. Biblia obiecuje, że niedługo „nie będzie niegodziwca; i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie” (Psalm 37:10).


Czy Ziemia zostanie zniszczona?


Wiele religijnych osób wierzy, że w przyszłości dojdzie do ostatecznej konfrontacji między dobrem a złem i że rezultatem tego będzie zagłada naszej planety. Taki pogląd sugerowałby, że życie na naszej planecie nie będzie trwało wiecznie. Również ona sama nie będzie istnieć bez końca. Bóg stworzył ludzi z myślą o tym, że w pewnym momencie wszyscy zginą. Czy faktycznie tak jest?

Co mówi Biblia: Pismo Święte wyraźnie mówi, że Bóg „założył ziemię na jej ustalonych miejscach; nic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze” (Psalm 104:5). O mieszkańcach naszego globu czytamy: „Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze” (Psalm 37:29).
(jw.org)

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość