O jakim raju mówi Biblia

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

O jakim raju mówi Biblia

Postautor: dagmar5 » 03 cze 2017, 16:18

Umierającemu mężczyźnie, który śmiało dał wyraz swojej wierze, Jezus obiecał: „Będziesz ze mną w Raju” (Łukasza 23:43). Gdzie miał być ten raj? W niebie? Na ziemi? A może mężczyzna ten trafił najpierw do jakiegoś przejściowego miejsca, w którym ludzie czekają na sąd?

W raju żyli nasi prarodzice. W Biblii czytamy: „Jehowa Bóg zasadził ogród w Edenie, od wschodu, i tam umieścił człowieka, którego ukształtował. I Jehowa Bóg wziął człowieka, i umieścił go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i o niego dbał” (Rodzaju 2:8, 15). W przekładzie tego fragmentu na język grecki słowo „ogród” oddano przez parádeisos, czyli „raj”.

Podobnie jak rodzina stara się powiększyć dom, gdy przychodzą na świat kolejne dzieci, tak nasi pierwsi rodzice w miarę rozrastania się rodziny ludzkiej mieli poszerzać granice raju. Bóg polecił im: „Napełnijcie ziemię i opanujcie ją” (Rodzaju 1:28).

A zatem Stwórca chciał, by ludzie mieszkali i wychowywali potomstwo w raju na ziemi. Żyliby w tym ziemskim ogrodzie wiecznie — cmentarze nie byłyby potrzebne. Ziemia miała być ich domem na zawsze. Nic dziwnego, że tak nas zachwycają cuda natury. Zostaliśmy przecież stworzeni do życia na pięknej planecie.


Dlaczego dzisiaj ziemia nie jest rajem?


Adam i Ewa zbuntowali się przeciwko Bogu, za co zostali wypędzeni z Edenu. Utracili raj. Żaden człowiek nie jest w stanie go przywrócić. Z Biblii dowiadujemy się: „Ziemia została wydana w rękę niegodziwca” (Hioba 9:24). Przeczytaj Rodzaju 3:23, 24.


Czy Jehowa zmienił swoje zamierzenie?


Nie. Jehowa nie zapomniał o swoim pierwotnym zamierzeniu co do ludzkości. On zawsze dotrzymuje słowa (Izajasza 45:18). Sprawi, że ludzie będą mogli cieszyć się takim życiem, jakie przewidział dla nich na samym początku. Przeczytaj Psalm 37:11.

On sam oświadczył: „Tak też będzie z moim słowem, które wychodzi z moich ust. Nie wróci do mnie bezowocne, lecz uczyni to, w czym mam upodobanie” (Izajasza 55:11). Poza tym po upływie około 3000 lat od stworzenia człowieka zapewnił, że „nie stworzył jej [ziemi] po prostu na nic”, ale „ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana” (Izajasza 45:18). Zamierzenie Boże pozostaje niezmienne. Ziemia znowu będzie rajem.

Wiele fragmentów biblijnych dotyczących rajskich warunków to właśnie opisy życia na ziemi. Na przykład prorok Izajasz napisał: „Pobudują domy i będą w nich mieszkać; zasadzą winnice i będą spożywać ich owoce” (Izajasza 65:21). Gdzie buduje się domy, sadzi winnice i spożywa owoce? Oczywiście na ziemi. Księga Przysłów 2:21 zawiera jednoznaczną obietnicę: „Prostolinijni (...) będą przebywać na ziemi”.

Również Jezus mówił o raju na ziemi. To prawda, że uczył też o niebiańskim raju, ale życie w nim przyrzekł tylko niewielkiej grupie wybranych (Łukasza 12:32). Osoby te po śmierci są wskrzeszane do życia w niebie, by w przyszłości razem z Chrystusem panować nad rajską ziemią (Objawienie 5:10; 14:1-3). Ci niebiańscy władcy dopilnują, żeby nasza planeta była odpowiednio zadbana i zarządzana według zasad Bożych.

Jezus dobrze znał zamierzenie Boże co do ziemi. Przecież przebywał w niebie ze swoim Ojcem, gdy był stwarzany ogród Eden. W przyszłym ziemskim raju będą mogli żyć wszyscy, którzy dzisiaj przejawiają wiarę (Jana 3:16). Każdemu, kto spełnia ten warunek, Jezus obiecuje: „Będziesz ze mną w Raju” (Łukasza 23:43).

Jak Bóg przywróci pokój na ziemi?


Abyśmy mogli cieszyć się pokojem, Bóg musi najpierw usunąć niegodziwych. Podczas wojny Armagedonu aniołowie Jehowy zniszczą wszystkich Jego przeciwników. Szatan zostanie uwięziony na tysiąc lat. Natomiast ludzie, którzy kochają Boga, ocaleją i będą rozkoszować się rajskimi warunkami na ziemi. Przeczytaj Objawienie 16:14, 16; 20:1-3; 21:3, 4.

Kiedy skończą się cierpienia?


Przez tysiąc lat Jezus będzie z nieba sprawował rządy nad ziemią i zamieni ją w raj. Poza tym ludzi miłujących Boga uwolni od grzechu. W ten sposób położy kres chorobom, starości i śmierci. Przeczytaj Izajasza 11:9; 25:8; 33:24; 35:1.

A kiedy Bóg usunie z ziemi zło?


Jezus podał „znak”, który pomaga to ustalić. Warunki panujące obecnie na świecie wręcz zagrażają istnieniu człowieka, co stanowi wyraźny dowód, że żyjemy w czasie „zakończenia systemu rzeczy”. Przeczytaj Mateusza 24:3, 7-14, 21, 22 i 2 Tymoteusza 3:1-5.
(jw.org)

„Prawi posiądą ziemię i będą na niej przebywać na zawsze” (Psalm 37:29).

„Szczęśliwi łagodnie usposobieni, gdyż oni odziedziczą ziemię” (Mateusza 5:5).

„Mnóstwo zboża będzie na ziemi; nadmiar będzie na wierzchu gór” (Psalm 72:16).

„Prostolinijni bowiem będą przebywać na ziemi i nienaganni będą na niej pozostawieni” (Przysłów 2:21).

„Namiot Boga jest z ludźmi i On (...) otrze z ich oczu wszelką łzę, i śmierci już nie będzie ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie. To, co poprzednie, przeminęło” (Objawienie 21:3, 4).

„Nie będą wyrządzać szkody ani przywodzić do zguby na całej mojej świętej górze; gdyż ziemia będzie napełniona poznaniem Jehowy, tak jak wody pokrywają morze” (Izajasza 11:9).
Ostatnio zmieniony 03 cze 2017, 16:19 przez dagmar5, łącznie zmieniany 2 razy.

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości