Co to jest ofiara okupu

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Co to jest ofiara okupu

Postautor: dagmar5 » 20 kwie 2017, 20:39

Czym jest okup i co musimy sobie uświadomić, by w pełni docenić ten dar?


Mówiąc najprościej, ofiara okupu to sposób, w jaki Jehowa postanowił uwolnić ludzkość od grzechu i śmierci (Efezjan 1:7). Aby lepiej pojąć tę naukę biblijną, musimy cofnąć się do wydarzeń w ogrodzie Eden. Nie zrozumiemy, dlaczego okup jest tak drogocenny, dopóki nie uświadomimy sobie, co stracił Adam w chwili grzechu.

Jakie życie miał wieść doskonały Adam?


Stwarzając Adama, Jehowa ofiarował mu coś niezwykle wartościowego — doskonałe życie. Rozważmy, jakie dobrodziejstwa się z tym wiązały. Adam otrzymał doskonałe ciało i umysł, dzięki czemu mógł uniknąć chorób, starości i śmierci. Łączyła go też z Jehową szczególna więź. Biblia mówi, że był „synem Bożym” (Łukasza 3:38). Cieszył się więc bliską zażyłością z Jehową Bogiem — jak syn z kochającym ojcem. Jehowa rozmawiał z tym ziemskim synem, gdy powierzał mu ciekawą pracę i wyjaśniał, czego od niego oczekuje (Rodzaju 1:28-30; 2:16, 17).

Co oznacza wypowiedź, że Adam został stworzony „na obraz Boży”?


Adam został stworzony „na obraz Boży” (Rodzaju 1:27). Nie znaczy to, że przypominał Boga z wyglądu - Jehowa jest niewidzialną istotą duchową (Jana 4:24) - nie ma więc fizycznego ciała. A zatem biblijna wypowiedź, że Adam został ukształtowany „na obraz Boży”, oznacza, iż przejawiał przymioty podobne do Bożych, między innymi miłość, mądrość, sprawiedliwość i moc. Przypominał Ojca pod jeszcze jednym ważnym względem — miał wolną wolę. Nie był robotem, który wykonuje tylko to, do czego został zaprojektowany i zaprogramowany. Przeciwnie, mógł podejmować osobiste decyzje i wybierać między dobrem a złem. Gdyby wybrał posłuszeństwo wobec Boga, żyłby wiecznie w raju na ziemi.

Co stracił Adam, gdy zbuntował się przeciw Bogu, i jak to się odbiło na jego potomstwie?


Jak widać, gdy Adam zbuntował się przeciw Bogu i został skazany na śmierć, zapłacił niezwykle wysoką cenę. Wskutek grzechu utracił doskonałe życie ludzkie z wszelkimi jego dobrodziejstwami (Rodzaju 3:17-19). Co gorsza, wyrządził tę krzywdę nie tylko sobie, ale też swojemu przyszłemu potomstwu. Słowo Boże mówi: „Przez jednego człowieka [Adama] grzech wszedł na świat, a przez grzech — śmierć, i w taki sposób śmierć rozprzestrzeniła się na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli” (Rzymian 5:12). Rzeczywiście, wszyscy odziedziczyliśmy po Adamie grzech. Według Biblii nasz praojciec niejako sprzedał siebie i całe swe potomstwo w niewolę grzechu i śmierci (Rzymian 7:14). Dla niego i dla Ewy nie ma już żadnej nadziei, gdyż rozmyślnie sprzeciwili się Bogu. Ale co z ich dziećmi, a więc także z nami?

Jakie są dwa podstawowe znaczenia słowa „okup”?


Jehowa postanowił ocalić ludzkość za pomocą okupu. A jaki w ogóle sens kryje się w tym słowie? W zasadzie chodzi o dwie sprawy. Po pierwsze, okup to cena za wykupienie kogoś lub czegoś — chociażby za uwolnienie osoby porwanej. Po drugie, okup w znaczeniu biblijnym to suma, która stanowi równowartość czegoś. Może to być wyrównanie strat albo krzywd — na przykład rekompensata za zniszczenie czy zgubienie cudzej własności.

Jaki okup był potrzebny?


Ponieważ zaprzepaszczono doskonałe życie ludzkie, okupem nie mogło być życie niedoskonałego człowieka (Psalm 49:7, 8). Potrzebny był okup stanowiący równowartość tego, co utracono. Harmonizuje to z biblijną zasadą doskonałej sprawiedliwości: „Dusza będzie za duszę” (Powtórzonego Prawa 19:21). A co stanowiło równowartość doskonałej ludzkiej duszy, czyli życia, które utracił Adam? „Odpowiednim okupem” mogło być jedynie inne doskonałe życie ludzkie (1 Tymoteusza 2:6).

Jak Jehowa dostarczył okup?


Jak Jehowa dostarczył taki okup? Wysłał na ziemię jednego ze swych doskonałych synów duchowych, i to nie któregokolwiek z nich, lecz najdroższego, jednorodzonego (1 Jana 4:9, 10). Wybrany Syn bez wahania opuścił niebiański dom (Filipian 2:7). Jehowa w cudowny sposób przeniósł jego życie do łona Marii. Jezus został poczęty za sprawą ducha świętego, toteż urodził się jako człowiek doskonały i nie podlegał karze za grzech (Łukasza 1:35).

Jak jeden człowiek mógł złożyć okup za miliardy ludzi?


Ale jak jeden człowiek mógł złożyć okup za wielu — za miliardy ludzi? A jak miliardy ludzi stało się grzesznikami? Pamiętamy, że Adam przez grzech utracił drogocenny dar, którym było doskonałe życie ludzkie. Nie mógł zatem przekazać go swym potomkom. Mógł im przekazać tylko grzech i śmierć. Jezus, nazwany w Biblii „ostatnim Adamem”, dysponował doskonałym życiem ludzkim i nigdy nie zgrzeszył (1 Koryntian 15:45). Można powiedzieć, że zajął miejsce Adama, by nas ocalić. Ponieważ dochował Bogu całkowitego posłuszeństwa i złożył swe ludzkie życie na ofiarę, więc zapłacił za grzech Adama, a jego potomstwu dał nadzieję na przyszłość (Rzymian 5:19; 1 Koryntian 15:21, 22).

Co Jezus udowodnił swymi cierpieniami?


W Biblii szczegółowo opisano cierpienia Jezusa przed śmiercią. Był bestialsko biczowany, a potem przybity do pala, na którym skonał w męczarniach (Jana 19:1, 16-18, 30). Dlaczego musiał aż tyle znieść? Otóż Szatan twierdził, że w trudnej sytuacji żaden człowiek służący Jehowie nie dochowa Mu wierności. Jezus pomimo okropnych cierpień wytrwał w wierności i tym samym udzielił najdobitniejszej odpowiedzi na zarzuty Szatana. Udowodnił, że bez względu na poczynania Diabła doskonały człowiek mający wolną wolę może zachować niezłomną lojalność wobec Boga. Wierność ukochanego Syna musiała sprawić Jehowie niezwykłą radość! (Przysłów 27:11).

Jak został zapłacony okup?


Jak ostatecznie doszło do zapłacenia okupu? Bóg pozwolił, by w 14 dniu żydowskiego miesiąca Nisan 33 roku n.e. uśmiercono Jego doskonałego, bezgrzesznego Syna. W ten sposób Jezus złożył swe doskonałe ludzkie życie na ofiarę — „raz na zawsze” (Hebrajczyków 10:10). Trzeciego dnia po śmierci został wskrzeszony przez Jehowę do życia duchowego. W niebie przedstawił Bogu wartość swej ofiary mającej stanowić okup za potomstwo Adama (Hebrajczyków 9:24). Jehowa uznał, że jest to odpowiedni okup, pozwalający uwolnić ludzkość z pęt grzechu i śmierci (Rzymian 3:23, 24). (jw.org)
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2017, 20:40 przez dagmar5, łącznie zmieniany 1 raz.

merkaba
Stały Bywalec
Posty: 340
Data: 12 cze 2012, 15:04

Co to jest ofiara okupu

Postautor: merkaba » 22 kwie 2017, 22:24

Jezus jest Bogiem i umarł na krzyżu
demony robia wszystko by poniżyć umniejszyć role Jezusa


Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość