Czy wszystko jedno jakim imieniem nazywamy Boga?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czy wszystko jedno jakim imieniem nazywamy Boga?

Postautor: dagmar5 » 13 lut 2017, 18:08

Do pewnej dziennikarki czytelnik nadesłał list następującej treści: „To pytanie dręczy mnie przez całe życie i mam nadzieję, że od pani w końcu dostanę odpowiedź. Jak brzmi imię Boga? Żydzi twierdzą, że zaginęło przed wiekami. Chrześcijanie zwą Boga Jezusem. Mahometanie Allahem. (...) Jak więc Bóg ma na imię?” Gazeta zamieściła to pytanie wraz z następującą odpowiedzią: „Zgodnie z pradawnymi hebrajskimi wierzeniami Bóg jest wszechmocny, nie można Go zatem objąć pojedynczym mianem. Zapewniam jednak Pana, że On (lub Ona) pozytywnie zareaguje na każde imię, którym Pan z szacunkiem Go (Ją) nazwie”.

Taki lekki stosunek do imienia Bożego nie jest dziś rzadkością. Nawet ludzie religijni i uznający autorytet Biblii zazwyczaj nie przywiązują wagi do tej sprawy.

Ale jak myśli Bóg? Czy i dla Niego nie ma większego znaczenia, jak Go nazywamy?


Warto zauważyć, że imię własne Boga, Jehowa, pojawia się w Biblii bardzo często. W Piśmie Świętym w Przekładzie Nowego Świata występuje aż 7210 razy!* To sam Bóg natchnął pisarzy Biblii, żeby tak wiele razy zamieścili je w Jego Słowie. Jeden z nich, psalmista Asaf, oświadczył: „Ty, który masz na imię Jehowa, ty sam jesteś Najwyższym nad całą ziemią” (Psalm 83:18). W innym psalmie Dawid zapewnił: „Będziemy wspominać o imieniu Jehowy, naszego Boga” (Psalm 20:7).

Jak wynika z Biblii, Jehowa Bóg bada ludzkie serca, chcąc poznać nasz stosunek do Jego imienia. W Psalmie 44:20, 21 czytamy: „Gdybyśmy zapomnieli imienia naszego Boga (...), czyż sam Bóg by tego nie odkrył? Zna on przecież tajniki serca”. Prorok Izajasz napisał: „Dzięki składajcie Jehowie! Wzywajcie jego imienia. Oznajmiajcie wśród ludów jego czyny. Wspominajcie, że jego imię jest wywyższone” (Izajasza 12:4).

Nie jest to sprawa błaha


Bóg wyraźnie oświadczył: „Będą musieli poznać, że mam na imię Jehowa” (Jeremiasza 16:21). Rzekł również: „Uświęcę swoje wielkie imię, które było bezczeszczone wśród narodów (...); i narody będą musiały poznać, że ja jestem Jehowa” (Ezechiela 36:23). Zapowiedziano tu czasy, kiedy Jehowa wyleje swój gniew na ludzi lekceważących to imię. A zatem Bogu bynajmniej nie jest obojętne, jak traktujemy Jego imię własne.

Jak można poznać Boga po imieniu? I co to właściwie znaczy?


Biblia odpowiada: „Znający twe imię będą ci ufali” (Psalm 9:10). Wynika stąd wyraźnie, że znać Boga z imienia to coś więcej, niż wiedzieć, jak ono brzmi. Chodzi o to, by Mu zaufać. Wymaga to uświadamiania sobie, jakim jest Bogiem — poznawania Jego cech i sposobu myślenia. Właśnie z takiej wiedzy rodzi się ufność.

Zdobywanie tej wiedzy jest możliwe tylko dzięki pilnemu czytaniu i rozważaniu Biblii. Każdego, kto darzy miłością zarówno Jego, jak i Jego imię, Jehowa obiecuje otoczyć opieką, o czym zapewnia w następujących słowach: „Ponieważ mnie pokochał, więc i ja go ocalę. Ochronię go, gdyż poznał moje imię. Będzie mnie wzywał, a ja mu odpowiem. Będę z nim w udręce. Wyratuję go i otoczę go chwałą. Długimi dniami go nasycę i dam mu ujrzeć zgotowane przeze mnie wybawienie” (Psalm 91:14-16).

Z tymi, którzy znają Go po imieniu, łączy Jehowę niezrównana zażyłość. Ty również możesz się cieszyć taką więzią. W szczerych modlitwach nie wahaj się zwracać do Niego imiennie. Odpowie ci, bo jak czytamy w Biblii, „nie jest on daleko od nikogo z nas” (Dzieje 17:27).

*Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata jest opublikowaną przez Świadków Jehowy współczesną wersją językową Biblii, w której zrezygnowano z archaizmów znamiennych dla wielu starszych tłumaczeń. Cechą wyróżniającą ten przekład jest przywrócenie imieniu Bożemu należnego mu miejsca w tekście Biblii. Dotychczas Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata ukazało się (w całości lub części) w 45 językach w przeszło 122 milionach egzemplarzy.


Dlaczego powinniśmy używać imienia Bożego?1. Dlaczego Bóg nadał sobie imię?

Z pewnością jest nam miło, gdy ktoś pamięta nasze imię i nie zwraca się do nas bezosobowo: „proszę pani” lub „proszę pana”. Imię pomaga odróżnić nas od innych. Chociaż Bóg nosi takie tytuły, jak „Wszechwładny Pan”, „Bóg Wszechmocny” czy „Wspaniały Stwórca”, to jednak nadał też sobie imię, dzięki czemu łatwiej nam nawiązać z Nim bliską więź (Rodzaju 15:2; 17:1; Kaznodziei 12:1). Po polsku imię własne Boga brzmi Jehowa. Przeczytaj Izajasza 42:8.

Wielu tłumaczy Biblii zastąpiło imię Boże określeniami „Bóg” czy „Pan”. Jednak w starożytnych manuskryptach hebrajskich występuje ono prawie 7000 razy. Nie ulega więc wątpliwości, że Bóg chce, byśmy znali to imię. Przeczytaj Izajasza 12:4.

2. Z czym się wiąże znajomość imienia Bożego?

Nie wystarczy jedynie wiedzieć, jak Bóg ma na imię. Prawdziwe poznanie Boga z imienia wymaga czegoś więcej — chodzi o nawiązanie z Nim bliskiej więzi. Imię Jehowa dosłownie znaczy „On powoduje, że się staje”. Upewnia nas ono, że Bóg może uczynić wszystko, co zechce, aby zrealizować swoje zamysły. A zatem znajomość imienia Boga jest ściśle związana z zaufaniem do Jego obietnic (Psalm 9:10). Kto naprawdę zna imię Jehowy, ten pokłada w Nim wiarę oraz traktuje Go jako najważniejszą Osobę w swym życiu. Bóg przyrzekł chronić takich ludzi. Przeczytaj Psalm 91:14.

3. Dlaczego Bóg chce, żeby ludzie znali Jego imię?

Bóg ma na względzie nasze dobro. Ci, którzy znają Jego imię, mogą być Jego przyjaciółmi i mieć nadzieję na życie wieczne. Nic dziwnego, że Jehowa chce, żebyśmy o tym imieniu mówili też innym. Przeczytaj Jana 17:3 i Rzymian 10:13, 14.

Jezus przybliżał ludziom imię Boże, ucząc ich o sposobie działania Jehowy, Jego prawach i obietnicach. Dzisiaj naśladowcy Jezusa kontynuują to dzieło wśród wszystkich narodów. Wysilają się ramię przy ramieniu jako ‛lud dla imienia Bożego’. Przeczytaj Dzieje 15:14 i Jana 17:26.

4. Jak Bóg uświęci swoje imię?

Jehowa Bóg pragnie uświęcić swoje imię, ponieważ jest ono znieważane. Na przykład niektórzy nie uważają Go za Stwórcę i twierdzą, że nie musimy się z Nim liczyć. Inni zarzucają Mu brak troski o ludzi, a nawet obarczają Go winą za cierpienia. Takie osoby zniesławiają Boga. Ale nie będą tego robić w nieskończoność. Bóg pociągnie do odpowiedzialności wszystkich, którzy bezczeszczą Jego imię. Przeczytaj Psalm 83:17, 18.

Jehowa uświęci swoje imię za pośrednictwem swego Królestwa, które położy kres rządom ludzkim i zaprowadzi na ziemi pokój i bezpieczeństwo (Daniela 2:44). Już wkrótce wszyscy ludzie będą musieli przyznać, że Jehowa jest prawdziwym Bogiem. Przeczytaj Ezechiela 36:23 i Mateusza 6:9.

Co w takim razie powinieneś zrobić? Przybliżaj się do Boga — studiuj Jego Słowo i przebywaj wśród tych, którzy Go kochają. Kiedy Jehowa będzie uświęcał swe imię, nie zapomni o swoich wiernych sługach (Malachiasza 3:16). (jw.org)

  • Podobne tematy
    Statystyki
    Ostatni post

Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości