Co mówi Biblia o płaceniu za posługi religijne?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Data: 21 sty 2015, 18:40

Co mówi Biblia o płaceniu za posługi religijne?

Postautor: dagmar5 » 08 lis 2016, 17:40

W niejednym kraju duchowni religii chrześcijańskich i niechrześcijańskich pobierają opłaty za różne posługi religijne, na przykład za chrzty, śluby lub pogrzeby. Czasem w grę wchodzą sumy rzędu setek, a nawet tysięcy dolarów. Niektórzy z nich dostają pensje z kasy państwowej za pełnienie obowiązków podczas różnych ceremonii, za pracę duszpasterską czy też za otwieranie modlitwą obrad parlamentu. Istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju posługi, kościoły zaś muszą pokrywać bieżące wydatki.

Ale czy Biblia aprobuje powszechny zwyczaj pobierania takich opłat lub sugerowania ludziom, że powinni je uiszczać?

„Dom handlu”?

W czasach ziemskiej służby Jezusa Chrystusa żydowscy przywódcy religijni i inni ludzie wykorzystywali święta, na przykład Paschę, by czerpać zyski. Czy Jezus to pochwalał? W żadnym wypadku! Jak czytamy w Biblii, „rozsypał monety wymieniających pieniądze oraz poprzewracał ich stoły”. Następnie oznajmił: „Przestańcie robić z domu mego Ojca dom handlu!” (Jana 2:14-16).

Podobna sytuacja panowała w VIII wieku p.n.e., za życia proroka Micheasza. Duchowi przywódcy Izraela ‛brzydzili się sprawiedliwością’, a kapłani ‛pouczali tylko za zapłatę’. Twierdzili zarazem, że cieszą się poparciem Boga. Mawiali: „Czyż nie ma Jehowy pośród nas?” (Micheasza 3:9, 11). Ale Jehowa wcale nie przebywał pośród nich. Przeciwnie, brzydził się ich postępowaniem, co wyraźnie im oznajmił przez swego proroka.

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”

Wysyłając apostołów, by głosili dobrą nowinę, leczyli chorych, a nawet wskrzeszali umarłych, Jezus powiedział: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mateusza 10:7, 8). Tak więc jego prawdziwi naśladowcy nie mieli pobierać żadnych opłat. Jezus sam dał przykład — pełniąc służbę na rzecz innych, nigdy nie brał za to pieniędzy.

Wzorem Jezusa również apostoł Paweł ‛udostępniał dobrą nowinę bezpłatnie’ (1 Koryntian 9:18). Gdy potrzebował środków na utrzymanie, podejmował pracę przy wytwarzaniu namiotów (Dzieje 18:1-3). Dlatego o sobie i towarzyszących mu misjonarzach napisał: „Nie jesteśmy wędrownymi handlarzami słowa Bożego, jak wiele ludzi” (2 Koryntian 2:17).

Co jednak powiedzieć o zbieraniu funduszy na zakup lub wynajem obiektów przeznaczonych na cele religijne?

Prawdziwi chrześcijanie kierują się zasadą: „Niech każdy czyni tak, jak postanowił w sercu, nie z ociąganiem się albo pod przymusem, gdyż Bóg miłuje dawcę rozradowanego” (2 Koryntian 9:7). Na przykład Świadkowie Jehowy nie biorą opłat za literaturę ani posługi religijne, takie jak chrzty, śluby czy pogrzeby. Nie zbierają też dziesięcin ani pieniędzy na tacę w czasie swych spotkań religijnych. Każdy, kto chce wesprzeć prowadzoną przez nich działalność ewangelizacyjną, może dać datek dobrowolny, w zależności od tego ile posiada i uważa za słuszne (Łukasza 21:2).

Każdy, kto uwzględnia zasady biblijne i daje stosownie do swych możliwości, zaznaje wewnętrznego zadowolenia, błogosławieństwa Bożego i prawdziwego szczęścia (Dzieje 20:35; 2 Koryntian 8:12). (jw.org)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Data: 04 lut 2012, 18:59

Re: Co mówi Biblia o płaceniu za posługi religijne?

Postautor: cytryna » 08 lis 2016, 17:50

Ja jeśli płaciłam za jakąś posługę,to z własnej woli i dziękując, mając na uwadze to ,że duchowny musi coś jeść.Nigdy nie został mi przedstawiony ,żaden cennik czy coś podobnego.Z tego co wiem to i w Biblii ludzie darowali datki dla kapłanów pewnie i z tych samych powodów.

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec

Postautor: dagmar5 » 11 lis 2016, 20:31

cytryna pisze: Ja jeśli płaciłam za jakąś posługę,to z własnej woli i dziękując, mając na uwadze to ,że duchowny musi coś jeść.Nigdy nie został mi przedstawiony ,żaden cennik czy coś podobnego.

ale chyba nie zaprzeczysz, że jednak w KK są pobierane opłaty za śluby, chrzty, pogrzeby itp., tak samo ksiądz chodzi z tacą i patrzy ile dajesz...

cytryna pisze: Z tego co wiem to i w Biblii ludzie darowali datki dla kapłanów pewnie i z tych samych powodów.

tylko, że Księża maja niewiele wspólnego z owymi Kapłanami Izraela (przypuszczam, że tych masz na myśli)....oni żyli skromnie a nie w luksusach...byli powoływani przez samego Boga Jehowę i Go reprezentowali przed Jego chwalcami, nauczali o Nim i Jego prawach, składali ofiary, przestrzegali wysokich norm moralnych....Księża Katoliccy nie reprezentują Boga (nawet jeśli się im tak wydaje), nawet nie znają Jego imienia a wręcz wymazali je z Biblii, niewiele o Nim wiedzą a już na pewno o Nim nie nauczają swoich parafian, Biblie zastąpili swoimi naukami - katechizmami - bądź tradycją (często pogańską), czczą ludzi zamiast Boga i bardziej zależy im na dobrych stosunkach z wpływowymi politykami niż z Bogiem..... że o innych rzeczach nie wspomnę....kto ma oczy sam widzi jak jest...."po owocach ich poznacie" (Mateusza 7:16-20)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris

Postautor: cytryna » 17 lis 2016, 14:02

Ja bym nie stawiała tego tak na ostrzu noża,różni ludzie różne sytuacje,każdy będzie wyliczany z tego co ma wiemy nawet więcej za każą myśl będzie wyliczany. Powtarzam raz jeszcze ,że żaden grafik nigdy nie został mi przedstawiony ani na ślubie,ani chrzcie czy pogrzebie.
Powiem więcej w ostatnią niedzielę byłam na mszy w tutejszym teatrzyku (kościoły zostały zamknięte jako niebezpieczne przy naruszonych strukturach po trzesieniach) i tak własnie kiedy przyszedł moment do składania ofert, kościelni jak zawsze z koszykami ruszyli do zbierania drobniaków zwróciłam uwagę ,że nikt do tych koszyków nie zaglądał za to ludzie przynieśli w ofertach kosze pełne warzyw,owoców postawili je na ziemi pod ołtarzykiem i ten ciepły uśmiech księdza ...mówił wszystko.To było potrzebne dodanie otuchy choćby gestem i choć było nie wygonie ciasno i goraco czuliśmy się jeszcze bardziej zjednoczeni,niż w wielkich pięknych antycznych i monumentalnych kościołach.

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec

Postautor: dagmar5 » 18 lis 2016, 17:08

cytryna pisze: Ja bym nie stawiała tego tak na ostrzu noża, różni ludzie różne sytuacje,

w Objawieniu (18 rozdz. 4 wers) pisze, że możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za grzechy religii którą popierasz/do której przynależysz ......więc trzeba wybrać mądrze.....a jeśli chodzi o grzechy KK....ufff...jest się czego bać!....

cytryna pisze: każdy będzie wyliczany z tego co ma wiemy nawet więcej za każą myśl będzie wyliczany.

nie prawda, że "każdy będzie wyliczany z tego co ma" - posiadanie dóbr materialnych samo w sobie nie jest czymś złym, problem leży gdzie indziej

cytryna pisze: Powtarzam raz jeszcze ,że żaden grafik nigdy nie został mi przedstawiony ani na ślubie,ani chrzcie czy pogrzebie. Powiem więcej w ostatnią niedzielę byłam na mszy w tutejszym teatrzyku (kościoły zostały zamknięte jako niebezpieczne przy naruszonych strukturach po trzesieniach) i tak własnie kiedy przyszedł moment do składania ofert, kościelni jak zawsze z koszykami ruszyli do zbierania drobniaków zwróciłam uwagę ,że nikt do tych koszyków nie zaglądał za to ludzie przynieśli w ofertach kosze pełne warzyw,owoców postawili je na ziemi pod ołtarzykiem i ten ciepły uśmiech księdza ...mówił wszystko.To było potrzebne dodanie otuchy choćby gestem i choć było nie wygonie ciasno i goraco czuliśmy się jeszcze bardziej zjednoczeni,niż w wielkich pięknych antycznych i monumentalnych kościołach.

a może popatrz na KK z szerszej perspektywy......to, że ciebie coś nie spotkało to nie znaczy, że tak się nie dzieje

ps. grafik ??

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris

Postautor: cytryna » 19 lis 2016, 23:35

w Objawieniu (18 rozdz. 4 wers) pisze, że możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za grzechy religii którą popierasz/do której przynależysz ......więc trzeba wybrać mądrze

Skoro tak będzie? :) z pomocą Boga jestem gotowa a Ty?

każdy będzie wyliczany z tego co ma wiemy nawet więcej za każą myśl będzie wyliczany.

nie prawda, że "każdy będzie wyliczany z tego co ma" - posiadanie dóbr materialnych samo w sobie nie jest czymś złym, problem leży gdzie indziej

Nie potrafię teraz tego znaleźć, ale tak pewnie i będzie dla Boga wszystko jest możliwe zna ludzi i zna ich myśli.

[quote][a może popatrz na KK z szerszej perspektywy...../quote]

:D :D Dokładnie właśnie to robię nie zważając na te" drobniaki" patrzę perspektywicznie i wiesz co?horyzonty są cudowne :D
pozdrawiam

grafik-przejęzyczenie=cennik

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec

Postautor: dagmar5 » 22 lis 2016, 18:20

cytryna pisze: Skoro tak będzie? z pomocą Boga jestem gotowa a Ty?

w sensie czy jestem pewna swojego wyboru w kwestii religii? tak, jestem pewna :)

cytryna pisze: Nie potrafię teraz tego znaleźć, ale tak pewnie i będzie dla Boga wszystko jest możliwe zna ludzi i zna ich myśli.

to prawda, Jehowa jest „tym, który bada serca” (Przysłów 17:3, Ps 7:9; Obj 2:23).

cytryna pisze:
Dokładnie właśnie to robię nie zważając na te" drobniaki" patrzę perspektywicznie i wiesz co?horyzonty są cudowne
pozdrawiam

a jesteś pewna, że grzechy KK to są "drobniaki"? choćby taka inkwizycja czy wyprawy krzyżowe, albo popieranie wojen czy nawet samego Hitlera, a choćby na dzisiejszej pedofilii i chciwości skończywszy...? a jest tego więcej....przemyśl to dobrze sama dla siebie......tak jak już kiedyś pisałyśmy, wiadomo, że każdy sam podejmuje decyzje...ale mądrze jest mieć oczy otwarte i patrzeć trzeźwo póki jeszcze czas.... Pozdrawiam Cytryno :)

polecam:

viewtopic.php?f=618&t=26393 Proroctwa Biblijne spełniające się w naszych czasach i te przed nami

https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/py ... on-wielki/ Czym jest Babilon Wielki?

viewtopic.php?f=618&t=26000 Czy wszystkie religie są dobre?

viewtopic.php?f=618&t=26491 Jak rozpoznać religię fałszywą?

viewtopic.php?f=618&t=26157 Jaki koniec czeka religię fałszywą?

merkaba
Stały Bywalec
Data: 12 cze 2012, 15:04

Postautor: merkaba » 12 gru 2016, 23:16

w bibli płacono dziesiecine i wzszyscy znosiłi wszystko co mieli gdy paweł dowiedział sie aniasz oszukał zbór powiedział do nie go nie

Piotr zaś powiedział: Ananiaszu, dlaczego szatan zawładnął tobą? Usiłowałeś oszukać Ducha Świętego, zatrzymując część zapłaty za posiadłość. [...] Nie ludzi oszukałeś, lecz Boga.