Czym jest zbawienie?

Awatar użytkownika
dagmar5
Stały Bywalec
Posty: 358
Data: 21 sty 2015, 18:40

Czym jest zbawienie?

Postautor: dagmar5 » 04 wrz 2016, 16:06

W Biblii słowa „wybawić” i „wybawienie” są czasem używane w odniesieniu do uratowania kogoś przed niebezpieczeństwem lub zagładą (Wyjścia 14:13, 14; Dzieje 27:20). Często jednak terminy te odnoszą się do wyzwolenia od grzechu (Mateusza 1:21). Ponieważ grzech sprowadza śmierć, ludzie, którzy są od niego wybawieni, mają nadzieję na życie wieczne (Jana 3:16, 17) (Biblia mówi, że ktoś ʽzostał wybawiony’, chociaż rzeczywistego uwolnienia od grzechu i śmierci doświadczy dopiero w przyszłości Efezjan 2:5; Rzymian 13:11).

Jaka jest droga do zbawienia?


Jeśli chcemy uzyskać zbawienie, musimy przejawiać wiarę w Jezusa i popierać ją czynami, przestrzegając jego nakazów (Dzieje 4:10, 12; Rzymian 10:9, 10; Hebrajczyków 5:9).

Jak wskazuje Biblia, uczynkami świadczącymi o posłuszeństwie dowodzimy, że nasza wiara jest żywa (Jakuba 2:24, 26). Nie oznacza to jednak, że możemy zapracować na zbawienie. Jest to dar od Boga wynikający z Jego „życzliwości niezasłużonej”, inaczej mówiąc, „łaski” (Efezjan 2:8, 9; Biblia Tysiąclecia, wyd. V).

Czy zbawienia dostępuje się raz na zawsze?


Nie. Podobnie jak osoba uratowana od utonięcia może znowu wpaść albo skoczyć do wody, tak osoba wyzwolona od grzechu, która przestaje okazywać wiarę, może utracić zbawienie. Dlatego chrześcijan, którzy otrzymali możliwość zbawienia, zachęcono w Biblii „do podjęcia ciężkiej walki o wiarę” (Judy 3). Skierowano też do nich wezwanie: „Wypracowujcie swoje wybawienie z bojaźnią i drżeniem” (Filipian 2:12).

Kto jest Wybawcą — Bóg czy Jezus?


Biblia wskazuje, że głównym Sprawcą wybawienia jest Bóg, i często nazywa Go „Wybawcą” (1 Samuela 10:19; Izajasza 43:11; Tytusa 2:10; Judy 25). Poza tym mianem „wybawców” określa różnych mężczyzn, którymi Bóg się posługiwał, żeby ratować starożytny naród izraelski (Nehemiasza 9:27; Sędziów 3:9, 15; 2 Królów 13:5) . Ponieważ Bóg zapewnia wybawienie od grzechu za pośrednictwem ofiary okupu, określenie „Wybawca” odnosi się także do tego, który ją złożył — Jezusa Chrystusa (Dzieje 5:31; Tytusa 1:4) (Imię Jezus jest odpowiednikiem hebrajskiego imienia Jehoszúaʽ, które znaczy „Jehowa jest wybawieniem”).

Czy wszyscy będą zbawieni?


Nie, niektórzy ludzie nie dostąpią zbawienia (2 Tesaloniczan 1:9). Na pytanie: „Czy tylko niewielu dostępuje wybawienia?” Jezus odpowiedział: „Wytężajcie siły, by wejść przez wąskie drzwi, gdyż wielu, mówię wam, będzie się starało wejść, lecz nie zdoła” (Łukasza 13:23, 24).

Wersety, z których wyraźnie wynika, że pewni ludzie nie zostaną zbawieni:

2 Tes. 1:9 (Bw): „Poniosą oni karę: zatracenie wieczne, oddalenie od oblicza Pana i od mocy chwały jego”.

Obj. 21:8 (Bw): „Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga”.

Mat. 7:13, 14 (Bw): „Wchodźcie przez ciasną bramę; albowiem szeroka jest brama i przestronna droga, która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują”.

Błędne poglądy związane z nauką o powszechnym zbawieniu


Błędny pogląd: Z Listu 1 do Koryntian 15:22 wynika, że nastąpi powszechne zbawienie, ponieważ czytamy tam: „W Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni”.

Fakty: Kontekst tego wersetu wskazuje, że chodzi o zmartwychwstanie (1 Koryntian 15:12, 13, 20, 21, 35). Zwrot „w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni” oznacza po prostu, że zmartwychwstali skorzystają z tego błogosławieństwa dzięki Jezusowi Chrystusowi (Jana 11:25).

Błędny pogląd: Naukę o powszechnym zbawieniu potwierdza List do Tytusa 2:11, gdzie czytamy, że Bóg „niesie zbawienie wszystkim ludziom” (BT, wyd. V).

Fakty: Greckie słowo przetłumaczone tu na „wszyscy” może też oznaczać „wszelkiego rodzaju lub wszelkiej odmiany” (Vine’s Complete Expository Dictionary of Old and New Testament Words). Tak więc w Liście do Tytusa 2:11 chodzi o to, że Bóg udostępnił możliwość zbawienia ludziom wszelkiego pokroju, wywodzącym się „ze wszystkich narodów i plemion, i ludów, i języków” (Objawienie 7:9, 10).

Błędny pogląd: O powszechnym zbawieniu jest mowa w Liście 2 Piotra 3:9, ponieważ napisano tam, że Bóg „nie pragnie, żeby ktokolwiek został zgładzony”.

Fakty: Bóg chce wybawić ludzi, jednak nie zmusza ich, żeby skorzystali z udostępnionej przez Niego możliwości. Jego „dzień sądu” będzie oznaczał „zagładę ludzi bezbożnych” (2 Piotra 3:7).(jw.org)

merkaba
Stały Bywalec
Posty: 340
Data: 12 cze 2012, 15:04

Czym jest zbawienie?

Postautor: merkaba » 06 lut 2017, 20:12

I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” (Dz 4,12)

Słowa te Apostoł Piotr wypowiedział w więzieniu, do którego został wtrącony za nauczanie o Jezusie. Stało się to po tym, jak uzdrowił człowieka chromego od urodzenia (Dz 3,2-10), a potem - gdy zebrało się wokół niego wielu zaciekawionych tym wydarzeniem ludzi - zaczął im głosić Chrystusa. Za to go uwięzili duchowi przywódcy żydowscy.

W więzieniu Piotra nie opuściła odwaga. Wcześniej „zaparł się Jezusa, teraz z odwagą, w więzieniu, daje swoje świadectwo przed przywódcami żydowskimi, wyjaśniając, że chromego uzdrowiła łaska dzięki wezwaniu imienia Jezus. „To imię nas zbawia”. (Hom. 05.04.2013)


apostołowie głosili Jezusa a nie ojca uwielbienie jezusa https://www.youtube.com/watch?v=q2eZDi86ubA
Ostatnio zmieniony 06 lut 2017, 20:13 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Sprawy duchowe”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości