Artystycznie i nic więcej ?

Awatar użytkownika
Pajdanestor
Ekspert
Data: 04 maja 2010, 10:49

Artystycznie i nic więcej ?

Postautor: Pajdanestor » 24 wrz 2012, 16:11

Od pewnego czasu,nurtuje mnie pewne pytanie. Mam nadzieję,że rozwiejecie moje wątpliwości w tym temacie. Przeglądając komentarze w galeriach,moja wiedza na temat Fotografii i jej artystycznego wymiaru,uległa wzbogaceniu.To niewątpliwa zasługa naszych forumowych praktyków. Dla forum,to wartość dodana,która jest cenna. Mam jednak pewną wątpliwość. Czy w drodze do artystycznej doskonałości,nie zapominamy o emocjach,które niezależnie od jakości zdjęcia i sprzętu użytego do jego wykonania,towarzyszą każdemu zdjęciu ? Czy zawsze liczy się jakość zdjęcia,a nie to co ono przedstawia i co czujemy oglądając ?

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec
Data: 13 sie 2012, 9:01

Re: Artystycznie i nic więcej ?

Postautor: bluesman » 24 wrz 2012, 16:20

dla mnie zdjęcie, które robię /zrobiłem jest takim emocjonalnym wspomnieniem.

w chwili "pstrykania" towarzyszy temu zachwyt, wzruszenie, jakaś moc płynąca z tej chwili.
Oczywiście jestem pełen emocji dodatnich - bo zachowuje te chwile, to spojrzenie w ułamku sekundy.

potem na "chłodno" oglądając zdjęcia wspominam jak robione, gdzie robione, z kim robione a także co wtedy się wydarzyło.

ja nie fotografuje street - stąd nie mam tej dynamicznej emocji w chwili strzału ale oglądając wspaniałe zabytki mam wrażenie uczestniczenia w jakimś spektaklu gdzie dzięki chwili, przypadkowi dostąpiłem zaszczytu uczestniczenia w nim.

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Data: 04 lut 2012, 18:59

Postautor: cytryna » 24 wrz 2012, 22:22

Emocje :) o tak one towarzyszą nam zawsze.Nie dla wszystkich jest łatwe ich okazywanie i nie w każdej sytuacji jest to wskazane.
Czy w drodze do artystycznej doskonałości,nie zapominamy o emocjach,które niezależnie od jakości zdjęcia i sprzętu użytego do jego wykonania,towarzyszą każdemu zdjęciu ? Czy zawsze liczy się jakość zdjęcia,a nie to co ono przedstawia i co czujemy oglądając ?

Pomyśl Krokiet jesteśmy na forum ,każdy tu może wejść przeczytać to co piszemy i co prawda faktem jest że są tu naprawdę fajni ludzie,jednak kto chciałby zostać uznanym za osobę nie w pełni zdrową psychicznie?
Może przedstawię to na przykładzie;zazwyczaj do moich zdjęć dodaję kilka słów objaśnienia,staram się w miarę zwięźle i rzeczowo określić fotkę,czasem trochę mnie poniesie,jak np.dzisiaj.
Kilka dni temu wkleiłam tu zdjęcie żywego kraba napiszę Ci co czułam robiąc tę fotkę.Najpierw radość i podniecenie :)... udało mi się znaleźć żywego kraba, szybko aparat bo zaraz chmura zakryje słońce ,puźniej strach i zdziwienie...a jak ucieknie zanim go zdążę sfotografować?i dalej jakiś dziwny lekko zamroczony wcale nie ucieka.Sesja zakończona krabik wraca do morza, wielka satysfakcja z uchwycenia momentu.
A więc Krokiet emocje z 5 min dość osobiste,a dla użytkowników którzy wcale mnie nie znają ?tylko pomyśl spoglądając na to z boku, rany ta to psychiczna jakaś podnieca się na widok kraba :lol:
Oczywiście z ogromną chęcią czytam to co piszą inni o swoich wrażeniach i emocjach np. robiąc zdjęcia,żałując że jest ich tak nie wielu,ale po części rozumiem dlaczego tak właśnie jest :)

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec

Postautor: bluesman » 25 wrz 2012, 10:13

cytryna pisze:rany ta to psychiczna jakaś podnieca się na widok kraba

nie bardzo rozumiem dlaczego psychiczna?

fotografujemy różne rzeczy i trafiają się nam naprawdę ciekawe sprawy... no chyba, ze ktos jest monotematyczny to prezentuje czym sie interesuje.

dlatego nie nazywaj się "psychiczną" bo co o mnie powiesz?

zabytki...zabytki...zabytki..itd.. :)

Awatar użytkownika
Pajdanestor
Ekspert

Postautor: Pajdanestor » 25 wrz 2012, 13:26

cytryna pisze:tylko pomyśl spoglądając na to z boku, rany ta to psychiczna jakaś podnieca się na widok kraba
Trudno Ci nie przyznać racji w kwestii osobistych obaw. Pytanie tylko: Dlaczego mam się przejmować opinią na własny temat Osób,których nie znam,ponieważ nie chcą się zaangażować w życie forum? Przeglądają jedynie tylko dlatego,iż przybyli jednorazowo na forum z "doraźnego" powodu. Inny przykład (z życia ) Dlaczego mam nie zabrać dziecka ze środowiska w którym dzieje mu się wielka krzywda,tylko dlatego ,że spotkam się z krytyką innych. Dlaczego mam nie zrobić fotki zwykłym telefonem po spotkaniu Kraba w środku miasta,jeśli odczuwam ogromne podniecenie i chce się tym podzielić? Kolejna sprawa,to taka,że jeśli będę sobie "zabierał prawo" do własnych odczuć i emocji w związku ze swoimi działaniami oglądając się na innych (jak to zostało odebrane),to ja wolę usiąść przy kawie i patrzeć jak mi życie"przecieka" przez palce ;) . Jeszce jedno pytanie: Co jest ważne w dokumentowaniu fotograficznym zabytków,same zabytki czy trudności obiektywne jakie "spotkają" fotografa podczas pracy? (odwołanie do postu użytkownika bluesman). Cytrynko Twój post,zawiera bardzo ważne spostrzeżenia na temat naszych obaw związanych z aktywnością w Internecie,ale to jest już inny temat :D

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec

Postautor: bluesman » 25 wrz 2012, 15:13

krokiet36 pisze: Co jest ważne w dokumentowaniu fotograficznym zabytków,same zabytki czy trudności obiektywne jakie "spotkają" fotografa podczas pracy? (odwołanie do postu użytkownika bluesman).

w tym momencie się zastanawiam.
pytanie o tyle ciekawe, że uderza prosto we mnie i moją "pracę"
nie zastanawiałem się głęboko nad tym tematem: jadę z planem z kilkoma wiadomościami nt. obiektów i z wielkim oczekiwaniem co z tego wyniknie.
Podekscytowany w chwili wjazdu na teren, widokiem obiektu i jak go pokazać.
a potem już nie mam czasu na zastanawianie sie nad uczuciami - chodzę, foce, spoglądam, mierze, podchodzę , odchodzę aby lepiej widzieć.

obiekt mi się podoba bardziej lub mniej. jestem w ekstazie "fotografowania" - dopiero gdy skończę - chłonę i chłonę. oglądam jeszcze raz i jeszcze raz aby zapamiętać. poprawiam fotki gdy wydaje mi się że z tej pozycji będzie ładniej wyglądał.
ważny jest obiekt a potem foto.

w sumie obie ważne.. :)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris

Postautor: cytryna » 25 wrz 2012, 19:52

Polemika?Ty to potrafisz zaskoczyć Krokiet.Ale wracając do mojego poprzedniego postu sprostujmy kilka kwestii.
Dlaczego mam się przejmować opinią na własny temat Osób
generalnie to masz rację jednak to chyba normalne że chcemy z jak najlepszej strony się "zaprezentować"przypomnę może że nie tylko są tu nowi użytkownicy ale i ci już zakorzenieni którzy też czytają nasze posty(chyba)
Dlaczego mam nie zabrać dziecka ze środowiska w którym dzieje mu się wielka krzywda,tylko dlatego ,że spotkam się z krytyką innych
No to już przyznasz całkiem inna sprawa i nie podlega dyskusji.
po spotkaniu Kraba w środku miasta,jeśli odczuwam ogromne podniecenie
To miał być przykład :) wierz mi, naprawdę nie kraby mnie podniecają :lol: chodziło raczej o to że za bardzo się "otwierając"przed innymi nie tylko w wirtualnym świecie ryzykujemy iż ktoś może poznać nie tylko nasze dobre strony ale i te "wrażliwe"i znając je może uderzyć w czułe miejsce a to zazwyczaj bardzo bardzo boli,więc siłą rzeczy mamy tam jakieś nasze obawy i strachy.
A i jeszcze jedno
dlatego nie nazywaj się "psychiczną"
Wcale się tak nie nazwałam ;)

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec

Postautor: bluesman » 25 wrz 2012, 21:31

cytryna pisze:a dla użytkowników którzy wcale mnie nie znają ?tylko pomyśl spoglądając na to z boku, rany ta to psychiczna jakaś podnieca się na widok kraba

o to pisałem.... :)

nie moje słowa a ..:)

Awatar użytkownika
Pajdanestor
Ekspert

Postautor: Pajdanestor » 26 wrz 2012, 9:32

cytryna pisze:wierz mi, naprawdę nie kraby mnie podniecają
Szkoda :lol:. Cytrynko,miałem na myśli sytuację w, której ja bym spotkał Kraba (pisałem jako przykład dotyczący mojej osoby) :lol: A tak poważnie :
cytryna pisze:"otwierając"przed innymi nie tylko w wirtualnym świecie ryzykujemy iż ktoś może poznać nie tylko nasze dobre strony ale i te "wrażliwe"i znając je może uderzyć w czułe miejsce a to zazwyczaj bardzo bardzo boli,więc siłą rzeczy mamy tam jakieś nasze obawy i strachy.
To prawda,zgadzam się całkowicie. Zastanawiam się tylko czy wobec tego mamy "ograniczać" w jakiś sposób swoją aktywność w życiu realnym,czy wirtualnym ?

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris

Postautor: cytryna » 26 wrz 2012, 18:48

To prawda,zgadzam się całkowicie. Zastanawiam się tylko czy wobec tego mamy "ograniczać" w jakiś sposób swoją aktywność w życiu realnym,czy wirtualnym ?
Nie ale ,chyba dobrze jest zostawić sobie pewnego rodzaju przysłonę rodzaj tarczy tak na wszelki wypadek.W realu jest nieco łatwiej ,widzisz kogo masz przed sobą i dla uważnego oka , widać jakie emocje szarpią człowiekiem w danej chwili w świecie wirtualnym jest inaczej nie masz tego ułatwienia.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Postautor: mariuszmistrz » 26 wrz 2012, 20:01

miło znaleźć temat od krokieta, w którym mogę się śmiało wypowiedzieć ;)
krokiet36 pisze: Czy w drodze do artystycznej doskonałości,nie zapominamy o emocjach,które niezależnie od jakości zdjęcia i sprzętu użytego do jego wykonania,towarzyszą każdemu zdjęciu ?

pewnie niejednokrotnie tak. Zauważ tylko, że publikując zdjęcie bez podpisu, czy opisu dlaczego jest ono dla nas wyjątkowe nie powinniśmy raczej oczekiwać pochlebnych opinii, zwłaszcza jeśli technicznie nie jest bliskie ideałowi :)
krokiet36 pisze: Czy zawsze liczy się jakość zdjęcia,a nie to co ono przedstawia i co czujemy oglądając ?

Jasne, że nie zawsze. Jakość jest ważna, np gdy chcemy publikować zdjęcia na wystawach itd.
Zawsze jestem zdania, że lepiej zrobić więcej zdjęć z ważnej dla nas chwili i potem wybrać najlepsze, niż wykonać jedno słabe, gdyż mimo, że my będziemy kiedyś do niego powracać z sentymentem, innym może się ono najzwyczajniej nie podobać.

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris

Postautor: cytryna » 26 wrz 2012, 20:08

miło znaleźć temat od krokieta, w którym mogę się śmiało wypowiedzieć
O :o a w innych nie możesz śmiało?dlaczego?

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Postautor: mariuszmistrz » 27 wrz 2012, 15:09

tematy są typowo dla humanistów, hardkorowe.

Wróć do „Własna twórczość”