Duże powiększenia

Chcesz się pochwalić tapetą, banerem swojego autorstwa? Zapraszamy tutaj.
Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany
Data: 23 gru 2009, 18:39

Re: Duże powiększenia

Postautor: mućka » 04 maja 2014, 8:37

W miarę tanim i prostym rozwiązaniem jest mieszek. Ja od tego sezonu chce robić jaja owadów, kiepskie zdjęcie,bo próbne:
Obrazek
Mieszek pełny wyciąg + 50mm, zdjęcie ze statywu na długim czasie (jaja są statyczne) zastane. Złożone z 3-4 zdjęć.

Poza tym aby nie robić tuby ogromnej z pierścienie i obiektywu można zastosować odwrotkę, która mniej więcej jest równowartością kompletu pierścieni.

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Data: 17 paź 2009, 23:10

Postautor: wipstudio » 04 maja 2014, 10:10

Mućka wiesz jaki jest problem odwrotki ;) Szczególnie Canon/Nikon. Niekwestionowanym liderem są manualne szkła (AF i tak się nie przyda) z pierścieniem przysłony;) Miałem w planie zakupić mieszek razem z sankami ale poczekam jeszcze parę miesięcy ;)

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Postautor: mariuszmistrz » 04 maja 2014, 10:48

Mućka, niezła skala odwzorowania ;
mieszek jest fajny, bo możesz płynnie regulować odległość. Problem pojawia się, gdy chcesz przenosić automatykę - takie modele są drogie. w sumie to nie problem, z takim zestawem nie robi się jakichś dynamicznych kadrów ze zmiennym oświetleniem, to i automatyka zbędna.
próbowałaś oznaczyć złoże?

szkła bez pierścienia przysłony nie specjalnie się nadają, ale... wystarczy zablokować dźwigienkę zapałką, albo czymś innym i mamy problem z głowy, mało precyzyjne, ale zawsze cuś ;

gdy braknie mi skali, zamierzam podpiąć na odwrotkę Nikkora 60mm, a gdy
to będzie za mało, rozejrzę się za czymś krótszym, np. manualne 35mm.

Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany

Postautor: mućka » 04 maja 2014, 19:29

Na odwrotkę mam tylko manuale nigdy nawet nie zamierzam odwracać obiektywy mające af.
Co znaczy oznaczyć złoże?
Mariusz 35 to koszmar, zbyt krótki dystans od modela od 50 w gorę chyba, że masz zamiar robić na trupach to powiększalnikowe szkła dają skale mniej więcej 10:1 itd.

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Data: 17 paź 2009, 23:10

Postautor: wipstudio » 04 maja 2014, 20:58

Mućka zależy od konstrukcji jak robiłem odwrotkę samą na 18-70 to 30 mm było akurat z odległością a teraz z pierścieniem zakładam 70-300 @ 180 mm w makro trybie robie to samo

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 04 maja 2014, 23:16

mućka pisze:Co znaczy oznaczyć złoże?

kto złożył te jajca na zdjęciu ;

Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany

Postautor: mućka » 06 maja 2014, 10:44

Aaa nie wiem, prawdopodobnie jakiś pluskwiak.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 28 lip 2015, 22:41

coraz to nowe obserwacje wymuszają na mnie stałą pracę nad techniką makropstrykania. Ostatnimi czasami używam do fotografowania różnych stadiów motyli m.in. odwróconego kitowego 18-55 od Nikkora, z kompletem pierścieni. Kilka fotek - lepszych lub gorszych poniżej. Uważam, że taki zestaw daje całkiem niezłe efekty - nie musiałem nic dokupować, a niedoskonałości w oświetleniu itd. muszę sam wyeliminować doskonaląc warsztat ;

Pieris rapae
(obiekt po prawej nieoznaczony, może ktoś z Was ma pomysł?) - 18-55 rewers + komplet pierścieni
Obrazek

jajo nieoznaczone - 18-55 rewers + komplet pierścieni
Obrazek

Pieris brassicae - 18-55 rewers + dwa pierścienie
Obrazek

więcej na blogu...

Wróć do „Grafika”