Duże powiększenia

Chcesz się pochwalić tapetą, banerem swojego autorstwa? Zapraszamy tutaj.
Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Duże powiększenia

Postautor: mariuszmistrz » 02 sty 2014, 22:10

co prawda mikrofotografii pewnie jeszcze jakiś czas nie będę wykonywać, ale kilka fot ze sporą skalą odwzorowania popełniłem ;
Na początek kilka świeżych kadrów z tego tygodnia. Mam chwilę wolnego od szkoły, więc znalazłem trochę czasu na szukanie motyli zimujących w postaci jaj, z których wylęgną się na wiosnę naprawdę głodne ;

ogończyk wiązowiec (Satyrium w-album)
Obrazek

pazik brzozowiec (Thecla betulae)
Obrazek

dostojka adype (Argynnis adippe) - oznaczenie na zasadzie eliminacji pozostałych gatunków z rodziny. zobaczymy co się z tego wykluje na wiosnę, wtedy będzie można na 100% oznaczyć.
Obrazek

Trochę techniki: wszystkie zdjęcia zrobiłem obiektywem Nikkor 60mm z kompletem pierścieni. Reszta w exif'ie. Oczywiście wszystko na statywie, a gałązka z okazami dla unieruchomienia trzymana była w czajniku na herbatę, dodatkowo przytrzaśnięta pokrywą... ; Pierwsze zdjęcie doświetlane było lampą błyskową z dyfuzorem i latarką ręczną, a pozostałe to światło zastane.

zobaczymy, co jeszcze ciekawego uda mi się znaleźć tej zimy ;

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Re: Duże powiększenia

Postautor: mariuszmistrz » 04 sty 2014, 21:58

pazik brzozowiec (Thecla betulae)
4. Obrazek

do tego kadru zaprzęgnąłem program Helicon Focus 6. składa się z 3 strzałów, dla uzyskania głębi obejmującej całe jajo, co w sumie całkiem dobrze się udało. Widać wszystkie wyrostki i zagłębienia na powierzchni.
Znak wodny oczywiście można by usunąć, ale w tym miejscu nawet pasuje ; jeśli ktoś może polecić inny, np. darmowy program do stackingu, to byłbym wdzięczny...

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Data: 17 paź 2009, 23:10

Postautor: wipstudio » 04 sty 2014, 23:42

Ja bym prosił o foto konstrukcji do popełniania zdjęć. Może być komórką ;)

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 05 sty 2014, 15:30

Obrazek
taka konstrukcja za każdym razem wygląda inaczej, zależy, gdzie przyjdzie mi się rozstawiać, czy światło zastane, czy błyskowe...
ciuch po lewej imituje naturalne tło (brązowe), a powstał taki kadr:

5. pazik dębowiec (Neozephyrus quercus), oznaczenie raczej pewne, ale zobaczymy wiosną...
Obrazek

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 05 sty 2014, 16:44

Do stackingu poleciłbym ci darmowy programik Combine ZM lub jego drugą wersje (na stronie autora) ;;)
Tu masz usermanual http://beandnow.blogspot.com/2013/05/makro-co-i-jak.html

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 05 sty 2014, 18:09

hmm, muszę go wypróbować.

Awatar użytkownika
chemini
Administrator
Data: 27 sie 2009, 20:50

Postautor: chemini » 05 sty 2014, 19:57

Czy mogę zadac pytanie jakich pierścieni używasz?
Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz"

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 05 sty 2014, 20:50

z przeniesieniem automatyki. Aż musiałem sprawdzić, jak się nazywają i zauważyłem na nich tylko napis DIGITAL. jest ich pełno na allegro. są niedrogie, mają troszkę luzu, czasem nie chcą sterować przysłoną (trzeba wtedy je zdjąć i znów założyć), ale dają radę ; a jest ich 68mm.

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 05 sty 2014, 21:14

Niedrogie dla ciebie to ile ?

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 05 sty 2014, 21:21

nie pamiętam dokładnie ile za nie zapłaciłem ale na pewno poniżej 200zł. spójrz na cenę kompletu Kenko i zadaj sobie pytanie, czy to dużo, czy mało ;

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 05 sty 2014, 21:29

Ja mam bez automatyki za 15 zł i to jest tanio. Poza tym przeniesienie automatu w Nikonie i Canonie jest prościutkie i działa na zasadzie "przedłużenia" pinów Cena powyżej 80 zł jest nieuzasadniona ;) zwłaszcza jeżeli mówisz o luzach. Userzy innych marek mają większy problem gdyż "śruba" przenosi AF ;)

Awatar użytkownika
cytryna
Prawie jak Czak Noris
Data: 04 lut 2012, 18:59

Postautor: cytryna » 05 sty 2014, 21:32

Przyznam ,że nigdy nie widziałam jaja motyla, no i ta konstrukcja do fotografowania :brawo: za tajniki Twojej sztuki.
,, "Moc bowiem w słabości się doskonali"
SW Paweł :)

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 05 sty 2014, 21:38

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 05 sty 2014, 21:40

co prawda w nikkorze mam pierścień przysłony, więc obyłoby się bez automatyki, ale już sigma takiego nie posiada, więc styki są niezbędne. mówisz, że można samemu połączyć styki aparatu i obiektywu. pewnie można, ja nie potrafię ; nie mówiąc już o zabieraniu czegoś takiego na pole czy do lasu, gdzie liczy się zwarta, pewna konstrukcja, którą wrzucisz do plecaka bez obaw. cóż, jak wszędzie, wygoda kosztuje... ;

o tak, fajna sprawa, z pewnością by się przydała. widziałem fajne patenty z mikrometrem, można uzyskać naprawdę dużą dokładność, może kiedyś... ;

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 30 kwie 2014, 22:25

mikrometr jest, puki co sanek brak, ale zamierzam kupić i zbudować coś bardzo przydatnego w terenie. Stack na samym statywie to trudna i irytująca rzecz. Podmuchy wiatru, ruchy modeli i samego sprzętu to istotne przeszkadzajki.

tutaj próba takiego stackowania (17 fot):
Obrazek
gatunek nieznajomy, podhodujemy, zobaczymy. w trakcie wykonywania mocno wiało, złoże znajdowało się na gałązce śliwy, której nie chciałem zrywać (hodowla w naturze ; ). Stabilizowałem patykiem wbitym w ziemię, klamerką przymocowanym do liścia z gąsienicami.

składane w PS, wiem, mocno przeostrzone, spróbuję to w przyszłości poprawić, wołając z tiffa.
próbowałem Combine ZM, u mnie na sprzęcie wysypuje się w trakcie składania stacka.

i pojedynczy kadr. zorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines):
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Grafika”