zdjęcia motyli

Chcesz się pochwalić tapetą, banerem swojego autorstwa? Zapraszamy tutaj.
Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany
Data: 23 gru 2009, 18:39

Re: zdjęcia motyli

Postautor: mućka » 17 sie 2012, 22:05

Właśnie ja też nie jestem pewna czy telejus czy nausitous są bardzo podobne.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Postautor: mariuszmistrz » 17 sie 2012, 22:15

jest jeszcze alkon, ale ja jestem przekonany, że to nausitous (ma w zasadzie tylko jeden rząd plamek, w przeciwieństwie do telejusa.

-- 18 sie 2012, 12:43 --

Obrazek
tutaj masz moją fotkę by rozwiać wątpliwości (telejus albo alkon, oba gatunki są bardzo podobne). Oba mają 2 rzędy ciemnych plamek (Twój nie ma), czarny prążek (Twój nie ma) i 2 ciemne plamki za prążkiem (też ten z twych zdjęć nie ma) :)

Awatar użytkownika
ewaa
Pasjonat
Data: 15 lut 2010, 10:34

Postautor: ewaa » 22 sie 2012, 9:08

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 22 sie 2012, 9:21

wow, jaka egzotyka. To w jakiejś motylarni? 3 kadr z setu robiony 18-55? Szacun. Trochę podostrzyć po zmniejszeniu i będzie naprawdę dobra ostrość.
Pierwsze dwa kadry nie do końca przemyślane - dodałbym prawej w obu.

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec
Data: 13 sie 2012, 9:01

Postautor: bluesman » 22 sie 2012, 11:13

jak widzę - specjaliści z forum - maja pełne klawiatury roboty.
napisać komentarz, opisać co i jak złe , a co się ogóle nadaje do publikacji.

może się nie doczytałem ale czy to o to chodzi?

czy o prezentacje swoich "polowań" w ogóle zdjęc jak kolwiek robionych a mających dal nas wartośc.

chyba ze pomyliłem forum i tu należy i podostrzyć, zmniejszyć, kadr z prawej strony , bokehem się tez zająć a o GO już nie wspomnę.. to miejsce konkursowe?

oceny jury?

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 22 sie 2012, 11:28

bluesman pisze:specjaliści z forum - maja pełne klawiatury roboty.

jeśli o mnie chodzi to nie - nie jestem specjalistą, lecz fotografem-amatorem.
bluesman pisze:może się nie doczytałem ale czy to o to chodzi?
czy o prezentacje swoich "polowań" w ogóle zdjęc jak kolwiek robionych a mających dal nas wartośc.

zdjęcia zawsze warto wstawiać. uważam też, że warto usłyszeć opinie na ich temat.
bluesman pisze:tu należy i podostrzyć, zmniejszyć, kadr z prawej strony , bokehem się tez zająć a o GO już nie wspomnę..

ależ nie tylko tu. 2 pierwsze czynności to podstawa, która powinna być praktykowana przez każdego, kto chce, by jego zdjęcia dobrze się prezentowały. Nie sztuka wstawiać zdjęcia, sztuka pokazać fotki poprawne, takie które zapadną w pamięć na dłużej. Sam pamiętam niektóre zdjęcia nawet z tego forum mimo, iż oglądałem je kilka lat temu - były po prostu dobre, czy to pod względem technicznym, czy jakimś innym.
bluesman pisze:oceny jury?

komentarze przeglądających. Zauważ, że nigdy nie oceniam zdjęć w innych działach niż te 'fotograficzne', gdyż tam nie chodzi o same zdjęcia, a o to co autor chciał nam pokazać.
Naprawdę nie ma co się burzyć - jeśli nie chcę słyszeć krytyki - napiszę o tym, to na pewno nikt nie będzie krytykował. A może mylę się, pisząc komentarz? Warto dyskutować, nikt nie jest nieomylny :)

Awatar użytkownika
bluesman
Stały Bywalec
Data: 13 sie 2012, 9:01

Postautor: bluesman » 22 sie 2012, 12:20

każdy z nas ma inny sposób fotografowania.
inaczej umie, inaczej patrzy, co innego ma w obiektywie i ma różny sposób "pstrykania".

przykładanie do tego swoja miarke, bo tak inni robia - czy to wlaściwie?

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Data: 17 paź 2009, 23:10

Postautor: wipstudio » 22 sie 2012, 12:53

Nie chodzi nam po pierwsze o pogrążanie innych. Chcemy pokazać ewentualne błędy. Patrzymy na to czym robicie zdjęcia ;) Od telefonu komórkowego aż po wysokiej jakości aparaty z serii PRO. Nasze komentarze mają wam sugerować co można zmienić a jeśli się z tym nie zgadzacie po prostu pomijacie temat ;) i dalej robicie takie jak Wam sie podoba. Ale jeśli już chodzi o mariuszmistrz ;) to czasami mógłby opanować się i pisać po Polsku ; ) na początku nie kapowałem co ma na myśli poprzez PD,LD teraz już wiem ;) a i to co ostre nie musi być na pierwszym planie a nawet sam pierwszy plan na którym nam zależy nie musi mieć ostrości jakiej się wszyscy spodziewają. Poprzez przykład moja wisienka satynowa, gdybym użył tam ostrości na niej już nie byłaby satynowa, zgadza się ;) . Każdy ma swój styl a ci co chcieliby swoją wiedzę poszerzać i mają chęć podjęcia nauki to dla nich komentarze są bezcenne.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 22 sie 2012, 20:28

pamiętam ową wisienkę ;) po wytłumaczeniu, że zabieg był celowy zrozumiałem jaki był przekaz i uszanowałem to. Lubię, gdy ktoś nie trzyma się kurczowo zasad ogólnie nałożonych. Sztuka polega na tym, by robić to świadomie, z głową.

-- 22 sie 2012, 20:31 --

Jeszcze co do LG, PD :) Spróbuję nie pisać po polskawemu :) Taki nawyk, wybaczcie.

Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany

Postautor: mućka » 25 sie 2012, 11:59

Dzięki mariusz ;) teraz będę wiedzieć. Jeszcze lepiej chyba dla mnie,że to nausitous.

Strzępotek
Obrazek

Trochę gorszy do rozpoznania
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 26 sie 2012, 11:41

Fajne te wasze motylki. Nakładki makro i mieszki pomagają ;) I tu mam pytanie co było by lepsze:
Makro pierscienie (40 zł)
Soczewki (+2 - +8dpi)
Obiektyw 135 f2,8 (150 zł)

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 26 sie 2012, 11:57

a co to za pierścienie? a co to za obiektyw? i jakie dokładnie soczewki i na co mają być zakładane?
za mało informacji, by cokolwiek doradzić. Obiektyw makro to najlepsza opcja, ale wątpię, aby podany przez Ciebie takim był, sądząc po cenie... Jeśli nie jest to i tak, i tak musisz kupić albo soczewkę, albo pierścienie.

mućka pisze:Jeszcze lepiej chyba dla mnie,że to nausitous.
no, jeśli nie miałaś go jeszcze w kolekcji to pewnie, że lepiej ;)
a ten drugi motylek to Pararge aegeria

to może coś ode mnie:
paź królowej (Papilio machaon)
Obrazek

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny

Postautor: wipstudio » 26 sie 2012, 12:56

pierscienie posrednie dokladniej. Max 40mm odsuwaja obiektyw, soczewki zakladane jak filtr. Obiektyw starszej daty dlatego taka cena jego odpowidnik z AF kosztuje ok 2,5 tys . Min odleglosc to 45 cm

Awatar użytkownika
mućka
Zaawansowany

Postautor: mućka » 26 sie 2012, 13:00

Ja używam pierścieni mam stare Zenitowskie do obiektywów m42 i z przenoszeniem automatyki ale tych z automatyką nie używam, bo nie mam do nich obiektywu w odpowiedniej odległości, myślę nad sprzedażą.
Z soczewek brałabym tylko Raynox-a 250 pod uwagę żadnych innych, bo zniekształcają. Mam 135 obiektyw ale z niego nie korzystam prawie :) osobiście wolę max do 90 -100mm.
Mariusz, Ty masz Raynox-a jak się nie mylę? :) Wypowiedz się o plusach i minusach.

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan

Postautor: mariuszmistrz » 26 sie 2012, 14:23

Oczekiwałem,że wymienisz jakieś soczewki, które masz na oku i obiektyw na jaki mają być zakładane :). Faktycznie, miałem Raynoxa. Kupisz go za mniej niż 3 stówy, a możesz go spokojnie użyć do kompaktu z dużym zoomem, czy szkieł o większej ogniskowej (testowałem go z 55-300). Plusy: świetna ostrość, odnosiłem nawet wrażenie, że momentami zbyt silna ;), nie zabiera światła (wiadomo, że wszystko zabiera światło, ale akurat Raynox minimalnie), czyli jak widać najważniejsze atuty przy makro są. Minusy? Winieta, zmniejsza się oczywiście wraz z ogniskową. Więcej chyba nie zauważyłem. Na Twoim miejscu spojrzałbym jeszcze na Raynoxa 150, jako że piszemy w dziale motyli :) Różni się wyłącznie skalą odwzorowania, która będzie mniejsza (łatwiej będzie motyle łapać, i GO będzie większa).
Oba modele posiadają kultowe chyba już mocowanie zaciskowe, dzięki któremu mocowanie i zdejmowanie na obiektyw trwa mniej niż sekundę. Żywotność jest raczej niewielka, u mnie wytrzymało kilka miesięcy, po czym wyłamał się ząbek i musiałem używać redukcji. Co prawda jest możliwość dokupienia zapasowych mocowań, ale są trochę drogie i trzeba je z Japonii sprowadzać ;)

Wróć do „Grafika”