Geotagowanie zdjęć z wycieczek

Awatar użytkownika
mariuszmistrz
Tytan
Data: 14 maja 2009, 16:59

Geotagowanie zdjęć z wycieczek

Postautor: mariuszmistrz » 28 lip 2015, 23:15

Hej,
Temat pasuje do wielu działów, ale ostatecznie postanowiłem wrzucić go do turystyki. Już od dawna producenci kompaktów wyposażają swoje urządzenia z moduły GPS, umożliwiające otagowanie fotek danymi o lokalizacji, co dodatkowo jest świetnym posunięciem marketingowym, przyciągającym fanów nowinek technicznych. Ostatnio również profesjonalne modele lustrzanek GPSa posiadają.

Niedawno przyjrzałem się tematowi bliżej, buszując po opcjach Lightrooma znalazłem opcję importu plików w formacie .gpx , mając zapisany ślad naszego spaceru w takim pliku możemy jednym kliknięciem umieścić wszystkie nasze fotki na mapie satelitarnej. Niby tylko ciekawostka, ale czy na pewno? Po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że to świetna sprawa - fotografuję przyrodę, makro, warto byłoby otagować swoje fotki owadów danymi GPS i po jakimś czasie nie głowić się, gdzie dany motyl, czy inny zwierz był. Świetna alternatywa dla ręcznego wpisywania lokalizacji w exif.

Niestety moja lustrzanka nie ma wbudowanego GPS-a, ale jak już wspomniałem można importować do LR pliki .gpx. Mam samochodową nawigację - mógłbym ją właśnie nosić w plecaku, zapisać ślad (track) w czasie focenia i po powrocie oznaczyć fotki.

Pytania do Was:

:arrow: Zna ktoś program pod Windows CE 6.0 do tworzenia śladów ( w formacie .gpx)?
:arrow: ktoś używa geotagowania fotografii?
:arrow: uważacie to za dobry pomysł, a może nie widzicie w tym sensu?

Awatar użytkownika
coral
Postowiec Pospolity
Data: 03 sty 2015, 21:13

Re: Geotagowanie zdjęć z wycieczek

Postautor: coral » 28 lip 2015, 23:29

Powiem szczerze , tak z wlasnego doswiadczenia ze wylaczam modul gps w aparacie ( TG1 i TS3 ) bo za szybko zzera baterie.

Awatar użytkownika
chemini
Administrator
Data: 27 sie 2009, 20:50

Re: Geotagowanie zdjęć z wycieczek

Postautor: chemini » 05 sie 2015, 9:15

W przypadku fotografii takiej jak nasza (drzewa, kamienie, punkty w lesie) moduł GPS to zbawienie. Po czasie otwieramy zdjęcie i bez problemu je identyfikujemy (Picasa pokazuje na mapie gdzie wykonano daną fotkę).
Za moduł dałam 155 zł, ale trzeba dokupić jeszcze baterię bo moduł żre energię :)
Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz"

Wróć do „Turystyka”