Dęby papieskie

Awatar użytkownika
chemini
Administrator
Posty: 6171
Data: 27 sie 2009, 20:50
Skąd: Sachsen

Dęby papieskie

Postautor: chemini » 28 cze 2015, 10:33

Na granicy województw Dolny Śląsk-Lubuskie rośnie Dąb Chrobry. Drzewo jest pomnikiem przyrody oraz jest najstarszym dębem w Polsce. Pień mierzy 992 cm a wiek drzewa ocenia się na 760 lat.

Obrazek

18 listopada 2014 w mediach pojawia się informacja,że płonie Dąb Chrobry. Po jakimś czasie pojawiły się pierwsze zdjęcia z akcji gaśniczej i nadzieja na uratowanie dębu powoli ulatniała się. Dąb był w środku pusty i powstało coś na kształt komina ułatwiając płomieniom trawienie drzewa, strażacy pożar gasili z wysięgnika a do środka drzewa pompowali pianę gaśniczą.
Przyczyną zapalenia było polanie wnętrza substancją łatwopalną i choć nie było to pierwsze podpalenie, raczej nie widać szans na uratowanie drzewa.

W przypadku śmierci drzewa nie podjęto by żadnych działań, gdyż pomnik przyrody nie zagrażający mieniu czy ludziom pozostawia się do naturalnego upadku. W Instytucie Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku jest zachowana genetyczna kopia dębu.

Obrazek

Założę się, że wielu spośród Was natknęło się na tzw. dęby papieskie.

Jesienią 2003 r. leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu – „Chrobry”. Z okazji swego jubileuszu, ponad 300 leśników ze wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce (RDLP), pod duchowym przewodnictwem swojego duszpasterza bp. Edwarda Janiaka, wzięło udział w pielgrzymce do Watykanu. Pojechali, by prosić Ojca Świętego, człowieka, którego osobisty stosunek do spraw przyrody był powszechnie znany, o słowa otuchy, duchowe wsparcie i błogosławieństwo. Żołędzie zostały poświęcone przez Jana Pawła II podczas prywatnej audiencji w dniu 28 kwietnia 2004 r. Ojciec Święty dotykał przywiezionych w koszu żołędzi, z uwagą słuchał informacji o dębie, o celu tego przedsięwzięcia i z serca pobłogosławił.

W szkółce kontenerowej w Nędzy na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie – jednej z nowocześniejszych w Europie – wyhodowano z nich 500 sadzonek. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem.

Po jednej sadzonce otrzymało 438 nadleśnictw, po 3 każde z 17 RDLP pozostałe rozdysponował dyrektor generalny.

Gołuchów (woj. wielkopolskie)-Ośrodek Kultury Leśnej
Obrazek

Krzeszów (woj. dolnośląskie)-Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
Obrazek

Międzylesie (woj. dolnośląskie) – skwer przy Urzędzie Miasta i Gminy
Obrazek

Gorzanów (woj. dolnośląskie) – Dębowa Góra, kaplica św. Antoniego Padewskiego
Obrazek

Dwa dęby zostały posadzone na Ukrainie (Lwów i Kamieniec Podolski). Większość drzewek posadzono w 2006 roku, nierzadko w asyście lokalnych polityków, duchownych oraz mieszkańców.

Z naszych obserwacji wynika, że w zależności od regionu jedne przyjęły się lepiej a inne gorzej (np. absurdalnie mały dąb w Gorzanowie). Większość ma stosowną tabliczkę informującą o pochodzeniu drzewka, ale spotkałam się i z przypadkiem maleńkiej karteczki na konarze.
Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz"

Awatar użytkownika
maura
Fanatyk
Posty: 142
Data: 14 lip 2014, 19:10

Re: Dęby papieskie

Postautor: maura » 25 sie 2015, 17:34

Nie rozumiem po co ktoś miałby podpalać takie drzewo..głupota.


Wróć do „Turystyka”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość