Czy prowadzicie firmę?

fafik
Nowy
Data: 20 sty 2014, 3:27

Re: Czy prowadzicie firmę?

Postautor: fafik » 20 sty 2014, 3:40

Nawet nie myśl, żeby samodzielnie prowadzić swoją księgę przychodów i rozchodów. To jest niestety nieco skomplikowane. Księgowa to koszt około 150-200 zł netto za miesiąc.

Nie strasz człowieka.-) Wszystko zależy od rodzaju działalności, którą prowadzisz. Jestem masażystą. Jako prowadzący działalność medyczną nie płacę podatku VAT - nie mógłbym nawet gdybym chciał tak bardzo jak nie chcę. Jest wiele rodzajów działalności, które nie wymagają VAT-u. Ty decydujesz, czy chcesz płacić czy nie (tylko się dobrze zastanów bo jak już zostaniesz płatnikiem VAT to się nie będzie dało wykręcić). Rozliczenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste jak konstrukcja cepa (o ile jesteś obowiązkowy i masz porządek w papierach). Księgowość internetowa szybkafaktura.pl kosztuje mnie niecałe 30 zł miesięcznie a prowadzę tym KPiR, wystawiam rachunki, dowody księgowe, deklaracje podatkowe, prowadzę ewidencję klientów. Tych programów jest całe mnóstwo - można je wypróbować za darmo i poszukać takiego, który Ci będzie odpowiadał. Prawdziwym wydatkiem jest ZUS (kres ochronny kończy się po dwóch latach i wtedy opłaty stają się spore - nad tym warto się zastanowić, czy podołamy). No i samochód w firmie to prawdziwa skarbonka. Akurat mnie odpada lokal bo jeżdżę do klientów, ale jeśli ktoś wynajmuje biuro lub magazyn to też spory wydatek. Dlatego wielu mikro-przedsiębiorców biuro ma w domu i wpisują sobie w koszty działalności część zwykłych, domowych rachunków np. wydzielają na biuro jeden pokój, obliczają, jaki to procent powierzchni całego lokalu i od czynszu odejmują ten procent wpisując sobie go w koszty. Trzeba jednak z tym uważać, bo w razie problemów z firmą, Twoje mieszkanie wchodzi w skład majątku firmy więc wiąże się to z pewnym ryzykiem.

abradaabb
Początkujący
Data: 24 sty 2014, 12:26

Postautor: abradaabb » 27 sty 2014, 10:53

wipstudio pisze:Nie wiem jak w IT jest z fiskalizacją czy należy mieć kasę czy nie.

Wydaje mi się. że przy projektowaniu stron nie musisz mieć kasy. Prowadziłem interes typu biuro, gdzie produktem była usługa i wystawiałem fakturę zwykłą w formie papierowej.

miętolinka
Amator
Data: 01 sie 2013, 11:49

Postautor: miętolinka » 28 sty 2014, 10:06

Wypowiem się, bo jestem po spotkaniu w biurze rachunkowym i czuję się (jaśnie) oświecona :P Jeśli chodzi o kasę fiskalną, to musi ją mieć przedsiębiorca, który generuje zysk minimum 20 tysięcy złotych rocznie przy sprzedaży czegoś osobom fizycznym (nie firmom), ale z tego obowiązku jest się zwolnionym, jeśli całość transakcji przebiega za pośrednictwem bankowym lub pocztowym. W przypadku usług wykonywanych wobec przedsiębiorstw nie trzeba mieć kasy fiskalnej, za to trzeba stać się VAT-owcem, jeśli roczny dochód przekroczy bodaj 50 tys. zł. Co jeszcze... Aaa, wiele firm nie myśli (lub nie wie) o tym, że istnieje coś takiego jak obowiązki środowiskowe. Trzeba uiszczać opłaty za "używanie" środowiska oraz odpowiednio utylizować odpady, np. trzeba mieć papiery na to, że zdało się zużyte kartridże itp. W branży informatycznej jest o tyle łatwiej, że tych obowiązków ekologicznych jest stosunkowo niewiele, niemniej jednak jak się jakaś miła paniusia z urzędu uczepi, to można dostać niemałą karę za głupie używanie drukarki, więc warto zainwestować w program, który będzie tego pilnować, najtańszy (i chyba zarazem najlepszy) na rynku jest obecnie ENVINET (jest wersja testowa za darmo, poszukajcie sobie w sieci) i chyba kosztuje jakoś trochę ponad 300 zł za rok. Dalsze opłaty to oczywiście podatek od przychodu i jego wysokość zależy od tego, jaki sposób rozliczania wybierzemy. W przypadku działalności, w której mało kupujemy, a firmy z którymi współpracujemy nie wymagają od nas faktury VAT, nie opłaca się być od początku VAT-owcem, najkorzystniejsze jest chyba rozliczanie się na podstawie KPiR na zasadach ogólnych, ale to już każdy musi sam postanowić. Jeśli firma prowadzona jest z domu, trzeba się dowiedzieć, czy i jak wzrasta podatek od nieruchomości (w przypadku domków, bo wtedy budynek przestaje być mieszkalny, a staje się mieszkalno-usługowy) oraz opłata za wywóz odpadów. Hmmm...tyle na razie mi przychodzi do głowy, jakbym mogła jakoś pomóc, to pytajcie :)

kotemi
Nowy
Data: 15 sty 2014, 12:20

Postautor: kotemi » 29 sty 2014, 12:46

Założenie firmy to nie raka prosta sprawa, jeszcze trudniej ją rozreklamować. Moim zdaniem, najlepiej tutaj: Ciach spam Można trafić do konkretnego klienta.

Konradka
Raczkujący
Data: 11 kwie 2013, 9:14

Postautor: Konradka » 31 sty 2014, 10:57

Ja nosze się z taką myślą - swoja działalność od zawsze mi sie marzy, teraz okazja sie nadarza, tylko musze wszytsko dokładnie przeliczyć. A jak jest z tym preferencyjnym, niższym ZUS-em? Ile teraz wynosi składka?

Awatar użytkownika
Tom Clancy
Administrator
Data: 28 lis 2013, 10:35

Postautor: Tom Clancy » 31 sty 2014, 17:31

Składka na rok 2014 wynosi:

składka emerytalna 98,38 zł
składka rentowa 40,32 zł
składka wypadkowa 9,73 zł
składka chorobowa (dobrowolna) 12,35 zł
Razem społeczne: 160,78 zł
składka zdrowotna 270,40 zł
Razem mały ZUS: 431,18 zł

tomas
Nowy
Data: 09 lut 2014, 10:03

Postautor: tomas » 09 lut 2014, 10:33

Prawda jest taka że ciężko zarobić na zus około 400zł , księgowość około 200zł a pużniej jeszcze podatek dochodowy 9%
Społeczeństwo jest biedne i nie stać nas na korzystanie z firm usługowych , każdy kombinuje jak może oby tylko nie płacić bo nie ma z czego.
ciach
Ostatnio zmieniony 09 lut 2014, 11:01 przez Magik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Reklama

lokaj
Nowy
Data: 10 lut 2014, 19:06

Postautor: lokaj » 10 lut 2014, 19:24

Ważne jest , żeby nie zmarnować pierwszych dwóch lat kiedy mamy preferencyjny ZUS i możliwość pozyskania dofinansowań na rozruch działalności. Jeśli w tym czasie nie wypracujemy sobie porządnego zaplecza (reklama, PR, stali klienci, pracownicy - jeśli planujemy kogoś zatrudniać) to potem bardzo ciężko będzie nam utrzymać firmę. Jak płacąc prawie 2000 zł ZUS-u będziemy dopiero zabiegać o to, żeby mieć trzydziestu klientów a nie trzech, to się po prostu nie utrzymamy, dlatego w pierwszym okresie warto mocno inwestować w rozwój firmy obcinając na tyle, na ile to możliwie niepotrzebne koszty takie jak biuro, księgowość, oprogramowanie. Ktoś proponował tutaj samodzielnie prowadzenie księgowości z programem szybkafaktura.pl. To dobry przykład by pokazać nowoczesne myślenie biznesowe małych przedsiębiorstw - jak najwięcej działań on-line i w chmurze bo dzięki temu zyskujemy nie tylko mobilność (dostęp do danych z każdego miejsca o każdej porze, połączenie usług księgowych z programem do fakturowania, magazynu i kadr), ale także potrzeba nam mniej sprzętu i oprogramowania w biurze. Zamiast jak ktoś tu pisze, użerać się z zaświadczeniami o właściwym utylizowaniu kartridżów do drukarki, wystawiamy faktury elektroniczne minimalizując zużycie tuszu, papieru, oraz oszczędzając na kosztach wysyłki dokumentów.

Awatar użytkownika
makumba
Postowiec Pospolity
Data: 08 lut 2013, 19:28

Postautor: makumba » 10 lut 2014, 19:50

No trzymanie firmowych materiałów jak faktury w chmurze musi być bardzo bezpieczne. Wolę zwykłe sposoby, twardy dysk na moim komputerze. Nie dam się szpiegować i wykradać tajemnice firmy.

lokaj
Nowy

Postautor: lokaj » 10 lut 2014, 22:41

Typowo staromodne myślenie. Dysk twardy Twojego komputera jest bezpiecznym miejscem tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie łączysz się w ogóle z internetem. Większość przedsiębiorców mających biura w domu nie ma osobnego komputera odłączonego od Internetu, służącego tylko do przechowywania danych księgowych, osobowych itd. Koszty właściwego zabezpieczenia komputera, na których masz takie dane są ogromne a większość ludzi uważa, że jak ma darmowego AVASTA, to to wystarczy. Poczytaj raporty Kasperskiego dotyczące bezpieczeństwa danych w mikro i małych przedsiębiorstwach. Jest praktycznie zerowe. Nawet jeśli przechowywanie danych w chmurze nie gwarantuje Ci 100% bezpieczeństwa (choć i tak ich zabezpieczenia są milion razy lepsze bo mają na to znacznie większy budżet niż Ty), to przynajmniej spada z Ciebie część odpowiedzialności za bezpieczeństwo przechowywanych danych. Nie Ciebie ktoś pozwie w razie czego, tylko to Ty możesz wymagać, bo Ty płacisz.

Odłączenie komputera od Internetu i tak nie załatwia w pełni problemu zabezpieczenia danych w przypadku fizycznego uszkodzenia komputera. Wierz mi, bo to widziałem nie raz - jak ludzie przechowują dane. Jeden komputer, w nim program księgowy, kadrowy itd. i tyle. Kopie robią sobie raz w miesiącu na Pendrive lub płytę CD, a i o tym zdarza się, że zapominają. Trwałość takich nośników jest zawodna. Nieużywane, a zwłaszcza przechowywane w złym miejscu płyty po kilku latach stają się bezużyteczne, a większość ludzi trzyma płyty w pobliżu komputera, np. w szafce biurka, czyli w najgorszym możliwym miejscu. To samo dotyczy dysków przenośnych. Firmy oferujące rozwiązania oparte na technologii chmury, mają obowiązek tworzenia nawet nie kilku a kilkunastu kopii zapasowych danych i umieszczania ich na więcej niż jednym serwerze. Jeżeli nie stać Cię na zrobienie w firmie dobrego działu IT, sam sobie odpowiedz, co jest bezpieczniejsze, chmura, czy trzymanie danych u siebie.

Pan krain zmyślonych

Postautor: Pan krain zmyślonych » 11 lut 2014, 3:45

Realnie rzecz biorąc nie ma żadnego uniwersalnego klucza do prowadzenia firmy, bowiem wszystko zależy od profilu działalności i rynku, z jakiego pozyskujemy dochód i rodzaju powiązania, a potem od skali działalności (przychodu ogółem i na jednego zatrudnionego).
Przykładowo, firma z branży IT rozpoczynająca od jednego, ale stałego zlecenia na dłuższy okres ma większą szansę na przetrwanie niż rozpoczynająca od poszukiwania zleceniodawców. W pierwszym przypadku ma bowiem zapewniony przychód i gospodarowanie nim pozwala przeznaczyć jego część na ekspansję, w drugim zaś musi startować od wydatkowania środków własnych na zdobycie zleceń i ponoszenie kosztów działalności gdy ta nie przynosi przychodów.
Niezłym elementem startowym jest praca na umowę cywilno-prawną w układzie swobody czasu świadczenia obowiązku.
Uczy to gospodarowania czasem, daje podstawy do metody i zakresu rozliczeń obowiązkowych; pozwala ma głębsze rozpoznanie sfery merytorycznej (obszaru zadań jakich się podejmujemy i chcemy realizować), mamy też wgląd w podstawy rynku, na którym będziemy pozyskiwać przychody.
Jeżeli w tym okresie wytwarzamy lub współpracujemy w wytwarzaniu produktu, który nasz zleceniodawca sprzedaje to w możemy mieć wgląd w rozmiar rynku i jego wymagania, a także możemy wypatrzeć nisze, które są dla wielu przedsięwzięć znakomitym punktem startowym dla rozwijania działalności.
Generalnie przy wchodzeniu działalność gospodarczą istotą rzeczy jest określenie możliwości pozyskania przychodów, bowiem koszty i wynikający z różnicy między przychodami a kosztami ZYSK to sprawy dalsze - wcale nie takie trudne, jeśli do przedsięwzięcia napływają pieniądze w sposób w miarę stały (przewidywalny w określonych sekwencjach czasowych).

lokaj
Nowy

Postautor: lokaj » 24 lut 2014, 23:52

Pan krain zmyślonych pisze:Realnie rzecz biorąc nie ma żadnego uniwersalnego klucza do prowadzenia firmy, bowiem wszystko zależy od profilu działalności i rynku, z jakiego pozyskujemy dochód i rodzaju powiązania, a potem od skali działalności (przychodu ogółem i na jednego zatrudnionego).
Przykładowo, firma z branży IT rozpoczynająca od jednego, ale stałego zlecenia na dłuższy okres ma większą szansę na przetrwanie niż rozpoczynająca od poszukiwania zleceniodawców. W pierwszym przypadku ma bowiem zapewniony przychód i gospodarowanie nim pozwala przeznaczyć jego część na ekspansję, w drugim zaś musi startować od wydatkowania środków własnych na zdobycie zleceń i ponoszenie kosztów działalności gdy ta nie przynosi przychodów.
Niezłym elementem startowym jest praca na umowę cywilno-prawną w układzie swobody czasu świadczenia obowiązku.
Uczy to gospodarowania czasem, daje podstawy do metody i zakresu rozliczeń obowiązkowych; pozwala ma głębsze rozpoznanie sfery merytorycznej (obszaru zadań jakich się podejmujemy i chcemy realizować), mamy też wgląd w podstawy rynku, na którym będziemy pozyskiwać przychody.
Jeżeli w tym okresie wytwarzamy lub współpracujemy w wytwarzaniu produktu, który nasz zleceniodawca sprzedaje to w możemy mieć wgląd w rozmiar rynku i jego wymagania, a także możemy wypatrzeć nisze, które są dla wielu przedsięwzięć znakomitym punktem startowym dla rozwijania działalności.
Generalnie przy wchodzeniu działalność gospodarczą istotą rzeczy jest określenie możliwości pozyskania przychodów, bowiem koszty i wynikający z różnicy między przychodami a kosztami ZYSK to sprawy dalsze - wcale nie takie trudne, jeśli do przedsięwzięcia napływają pieniądze w sposób w miarę stały (przewidywalny w określonych sekwencjach czasowych).

Popieram. Jest dokładnie tak, jak piszesz.

Awatar użytkownika
Potylka
Fanatyk
Data: 19 sie 2014, 14:15

Postautor: Potylka » 07 wrz 2014, 21:46

Również myślę o założeniu kiedyś działalności i byciu sama sobie szefową, ale te wszystkie koszty mnie przerażają. Chyba najpierw muszę odłożyć jakieś pieniądze, a potem myśleć o własnym biznesie.

Awatar użytkownika
jadzia00
Raczkujący
Data: 13 mar 2015, 14:02

Postautor: jadzia00 » 18 sie 2015, 11:35

Księgowa nie jest jedynym wyjściem. Ja korzystam z usług biura księgowego, tak jest łatwiej i taniej. Nie muszę szukać księgowej, wypłacać jej stałej pensji, znosić urlopów macierzyńskich itp... Od roku zlecam zadania firmie Accountant z Warszawy i mogę śmiało ich polecić. Oprócz usług księgowych,prowadzą mi dokuemntację kadrową. Naprawdę to duże odciążenie, a przy tym nie musisz zatrudniać nowych osób do firmy i generować kosztów. Jeśli ktoś z Warszawy ejst zainteresowany, to mówię o tym Accountant: http://www.kancelaria-accountant.pl/

cayene
Raczkujący
Data: 03 paź 2014, 11:16

Postautor: cayene » 27 sty 2016, 15:49

W PL się to słabo kalkuluje, trzeba dobrze trafić, albo być pierwszym na danym terenie.