Projekt mysz czyli eksperyment Calhoun'a

Awatar użytkownika
chemini
Administrator
Posty: 6171
Data: 27 sie 2009, 20:50
Skąd: Sachsen

Projekt mysz czyli eksperyment Calhoun'a

Postautor: chemini » 29 cze 2016, 9:35

Ośmiu myszom zapewniono doskonałe warunki życia - miały bezproblemowy dostęp do wszystkiego co było im potrzebne do życia. Liczebność populacji rosła, by po pewnym czasie zacząć maleć aż do całkowitego wymarcia. Eksperyment trwał cztery lata. Powtarzano go kilkukrotnie na myszach i szczurach, a wynik zawsze był ten sam:

Nieograniczony dostęp do pokarmu i brak zagrożeń powodował wymarcie populacji.

W lipcu 1968 roku cztery pary myszy wpuszczono do zamkniętej kwadratowej zagrody o wymiarach 2.7 metra o ściankach wysokich na 1.4 metra. Na każdej ze ścianek umieszczono cztery poczwórne tunele wykonane z drucianej siatki. Tunele te prowadziły do klatek lęgowych, karmników i dozowników wody. Pokarm, woda i materiał do budowy gniazd dostępny był przez cały czas. Nie było również żadnych drapieżników. Jedynym ograniczeniem była niemożliwość opuszczenia zagrody.

Początkowo populacja szybko rosła, podwajając się co 55 dni. Po 315 dniach liczebność populacji wynosiła 620 osobników, jednak odnotowano znaczny spadek liczby urodzin. Ostatnia mysz, której udało się przeżyć urodziła się w 600-tnym dniu.

W okresie między 315 dniem od zasiedlenia a 600-tnym odnotowano załamanie się typowych relacji społecznych i znaczne zmiany w zachowaniu. Badacze zaobserwowali:

wydalanie młodych z gniazd zanim stały się samodzielne,
ranienie młodych,
niezdolność dominujących samców do obrony terytorium i samic,
wzrost agresywności samic,
wzrost bierności samców niedominujących spowodowany wzrostem ataków na nie.


W 560 dniu po zasiedleniu zakończył się wzrost populacji.
Przypadki zachodzenia w ciążę są coraz rzadsze, a nielicznie rodzone młode nie przeżywają.
Do ostatniego poczęcie doszło w 920 dniu.
Meskimi odpowiednikami "bezdzietnych samic" były "samce pięknisie", nie zalecające się do samic i nie wałczące. Ich repertuar zachowań sprowadził się wyłącznie do jedzenia, picia, spania i czyszczenia futerka.
Populacja utraciła zdolność do reprodukcji.

Ostatni tysiąc myszy nigdy ani nie nauczył się, ani nie wykształcił odpowiednich dla reprodukcji zachowań społecznych. Nieznana im była agresja niezbędna do ochrony gniazd i potomstwa. Nie angażowały się w żadne inne działania poza dbaniem o siebie, wygladały zatem całkiem ładnie.
Myszy wchodzące w dorosłość kompletnie zmieniły zwoje zachowania. Dr Calhoun nazwał je "pięknisiami". Swój czas poświęcały wyłącznie na dbanie o futro, jedzenie i spanie. Nigdy nie interesowały się innymi osobnikami, nie miały ochoty ani na seks ani na walkę. Wszystkie były pięknymi okazami, o przenikliwych i czujnych oczach osadzonych w zdrowym i zadbanym ciele. Jednak nie potrafiły one poradzić sobie z nietypowymi bodźcami. Choć wyglądały na ciekawe życia w rzeczywistości były bardzo głupie.

Wnioski nasuwają się same: brak wyzwań w życiu prowadzi do powstawania populacji chłop w rurkach (którym z gorąca wiadomo co się gotuje), pięknisiów chodzących do solariów i tolerancji zachowań homoseksualnych, zresztą już od dawna obserwuje się spadek narodzin dzieci.

Polski opis: http://www.physicsoflife.pl/dict/eksper ... houna.html

Oryginalne praca:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article ... 8-0007.pdf
Lubuskie Stowarzyszenie Historyczne "Lubusz"

Awatar użytkownika
wipstudio
Administrator Techniczny
Posty: 3800
Data: 17 paź 2009, 23:10
Skąd: Dąbrowa Górnicza

Re: Projekt mysz czyli eksperyment Calhoun'a

Postautor: wipstudio » 29 cze 2016, 15:06

Wincyj LGBT wincyj marszów tolerancji wincyj wincyj a będzie nas mniej.


Wróć do „Tematy różne”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość